ادامه بده : ده روش برای خلاق ماندن در شرایط خوب و بد

82636

جدید

کتاب ادامه بده (ده روش برای خلاق ماندن در شرایط خوب و بد) نوشته آستین کلئون توسط خانم نازنین حسن پور ترجمه شده و به اهتمام نشر بهار سبز به چاپ رسیده است. کتاب ادامه بده به شما می گوید که یاد بگیرید، دوباره امتحان کنید، ادامه دهید و هرگز تسلیم نشوید. 

اگر برادران رایت تسلیم می شدند، ما هنوز از لذت سفرهای هوایی چیزی نمی دانستیم.
گرادیسون تسلیم می شد، امكانات ما امروز به قدری محدود بود که حتی شاید نام این کتاب را نشنیده بودید. اگر گراهام بل از کارش دست می کشید، احتمالا هنوز هم مجبور بودیم از کبوتر و چاپار برای ارسال پیام استفاده کنیم. اگر شما تسلیم شوید چه می شود؟

اگر یاد بگیرید در سخت ترین شرایط نیز به راهتان ادامه دهید، از نه گفتن ها، افتادن ها، شکست ها و تجارب تلخی که دارید نترسید؛ اگر یاد بگیرید همیشه و در هر شرایطی روحیه ی خود را حفظ کنید؛ حتی وقتی هیچ چیز مطابق ميل شما پیش نمی رود؛ اگر بدانید موفق ترین افراد تاریخ بارها و بارها شکست خوردند ولی تسلیم نشدند و همچنان با پشتکار به راه خود تا رسیدن به هدف ادامه دادند؛

شما نیز هرگز تسلیم نخواهید شد. 

بوکالا شما را به مطالعه بخشی از کتاب ادامه بده دعوت می کند. 

جزییات بیشتر

پیشنهاد شگفت انگیز

17,550 تومان

19,500 تومان

- +

 
معرفی کتاب

قسمتی از کتاب ادامه بده 

داشتن زندگی خارق العاده به این معنا نیست که به شما مدال افتخار دهند و برای همیشه خوشحال و شاد زندگی کنید. درواقع زندگی واقعا خارق العاده به زندگی گفته می شود که مثل فيل (شخصیت فیلمی و در مورد آن صحبت کردیم) هر روز صبح از خواب بیدار شوید و کارهای زیادی برای انجام دادن داشته باشید.
«این که روزهایمان را چطور می گذرانیم، دقیقا یعنی اینکه چطور زندگی می کنیم.» (Annie Dillard)

برای خودتان برنامه ریزی روزانه داشته باشید.
تمرکز کردن روی کارهای روزانه و تکراری، به اندازه ی یک هنرمند خارق العاده بودن جذابیت ندارد، ولی بهترین استراتژی برای جلوگیری از دیوانه شدن است.» (Christoph Niemann)
همیشه روزهای خوب و بد داریم. روزهایی که کلی امیدوار هستیم و روزهایی که دیگر دوست نداریم زنده باشیم ! ( و روزهایی که هیچ فرقی برایمان ندارند)
برنامه ریزی روزانه به شما کمک میکند تا روزتان را سپری کرده و از آن به بهترین نحو استفاده کنید. آنی دیلارد میگوید: ” برنامه ریزی شما را از سردرگمی و بلاتکلیفی نجات می دهد. مثل دامی عمل می کند که روزهای شما را شکار می کند (مانع از هدردادن روزهایتان می شود).“ وقتی نمی دانید باید چه کار کنید، برنامه ریزی روزانه به شما کمک می کند و راهتان را روشن می سازد.
وقتی احساس می کنید وقت زیادی ندارید یک برنامه ی روزانه به شما کمک می کند از فرصت های کوتاهی که دارید استفاده کنید و وقتی حس می کنید کلی وقت اضافه دارید که انگار تمام شدنی نیست، همین برنامه ریزی به شما کمک میکند تا از وقتتان به بهترین شکل ممکن استفاده و زمان را هدر ندهید. من این کتاب را در شرایطی نوشتم که هم یک کار ثابت تمام وقت داشتم، هم به شکل پروژه ای در منزلم نویسندگی می کردم و هم باید از بچه های کوچکم مراقبت می کردم. تنها چیزی که باعث شد بتوانم در چنین موقعیتی این کتاب را بنویسم همین برنامه ریزی روزانه و متعهد بودن به این برنامه ریزی بود.

میسون کری در کتابش به نام "آداب روزانه“، امور روزمره ی ۱۶۱ فرد خلاق را مورد بررسی قرار می دهد: وقتی بیدار شدند، وقتی کار کردند، وقتی غذا خوردند، چیزی که نوشیدند، چطور کارهایشان را به بعد موکول کردند و بسیاری موارد دیگر. این کتاب مثل یک دانشگاه بزرگ رفتارشناسی انسانی است. حتی خواندن یک کتاب در مورد عادت های روزانه ی گروهی از نویسندگان می تواند به عنوان کلکسیونی از رفتارهای انسانی باشد، چه برسد به خواندن کتاب "آداب روزانه" که در مورد رفتارهای روزمره ی تعداد بیشماری هنرمند و افراد موفق در زمینه های متنوع نوشته شده است. کافکا وقتی خانواده اش خواب بودند شروع به نوشتن می کرد، Plath صبح ها قبل از این که بچه هایش از خواب بیدار شوند، می نوشت . بالزاک روزانه ۱۵ فنجان قهوه می خورد. گوته سیب های فاسد شده را بو می کرد. اشتان بک قبل از اینکه کارش را شروع کند باید ۱۲ مداد را می تراشید.
قطعا مطالعه کردن عادات و کارهای روزمره ی اشخاص خلاق خیلی جالب خواهد بود ولی نکته ای که بعد از مدتی به آن پی می بریم این است که هیچ عادت منحصر به فرد با جهان شمولی برای افراد هنرمند وجود ندارد. کری می گوید: "امور روزانه ی هر فرد مجموعه ای کاملا منحصربه فرد از رفتارهای محتاطانه ، عصبی و خرافاتی است که از سنت ها، اشتباهات و موضوعات متفاوتی نشأت گرفته که در دنیای خارجی ساخته شده اند. نباید انتظار داشته باشید یک رفتار روزمره از هنرمند محبوب خود را قرض بگیرید و توقع داشته باشید برای شما هم همان نتیجه را به دنبال داشته باشد. روزمرگی های هرشخصی از کارها، خانواده ها، زندگی اجتماعی و وظایف متفاوتی شکل گرفته و خلق وخوی هنرمندان با هم فرق می کند.
برای داشتن یک برنامه ی روزانه ی مخصوص خودتان، باید برای مدتی فقط کارهای روزمره و خلق وخوی خود را زیر نظر داشته باشید. چه زمانهایی در طول روز آزاد هستید؟ چه کارهایی را می توانید انجام ندهید یا وقت کمتری برای آنها بگذارید تا برای کارهای دیگر وقت داشته باشید؟ معمولا سحرخیز هستید یا شب ها تا دیروقت بیدار می مانید؟ چارلز دیکنز می گوید: "من افراد کمی را دیده ام که کارکردن در بعدازظهرها را دوست داشته باشند. من از روزهایی که چنین حسی دارم متنفرم. فرقی هم نمی کند شب باشد یا روز، آیا یک سری عادت ها و خرافات مسخره دارید که باعث بیدار شدن حس خلاقیت در شما می شود؟ ( مثلا من الان این جملات را با مدادی می نویسم که رنگ آمیزی روی آن شبیه سیگاری است که ما بين لب هایم قرار دارد.)

فکر می کنم برای بعضی از مردم، داشتن یک برنامه ی منظم روزانه مثل اسارت در زندان است. ولی آیا واقعا همه ی ما به شکلی درگیر
گذراندن زمان نیستیم؟ لیل وین ۱ مدتی در زندان بود و برنامه ی روزانه داشت، من حس کردم به برنامه های روزانه ای که انجام میداد حسودیم شد. کارهای روزانه ای که شامل این موارد بود: بیدار شدن در ساعت ۱۱ صبح، خوردن قهوه، تماس تلفنی، دوش گرفتن، خواندن ایمیل های طرفدارانش، خوردن ناهار، تماس تلفنی، خواندن، نوشتن، خوردن شام، دراز و نشست، گوش دادن به رادیو، خواندن و خوابیدن. به شوخی به همسرم گفتم، پس اگر من هم زندانی شوم می توانم کلی کتاب بنویسم. (من وقتی آلکاتراز را دیدم پیش خودم فکر کردم بهترین محل برای انجمن نویسندگان باشد. عجب منظره ای !)
یک زندان کوچک که ساخته ی دست خودتان باشد در واقع شما را رها می کند. یک برنامه ریزی روزانه به جای این که آزادی را از شما سلب کند، با محافظت کردن از شما در برابر پستی و بلندی های زندگی، کمک کردن در استفاده ی بهینه از زمان و انرژی و استعدادهای محدودی که دارید، به شما آزادی عمل بیشتری می دهد. برنامه ی روزانه عادت های خوبی را ایجاد می کند تا شما را به بالاترین بهره وری
برساند.
به نظر من بهترین نکته ی برنامه ریزی در این است که وقتی همه ی روزهای شما تقریبا شبیه هم هستند اگر یک روز، حتی کمی متفاوت باشد آن روز برایتان جالبتر هم خواهد بود. هیچ چیزی شبیه فرار از زندان جالب نیست، یادتان باشد تا وقتی مدرسه رفتنی در کار نباشد، فرار از مدرسه هم معنایی ندارد!
اینکه برنامه های روزمره ی شما شامل چه مواردی می شود اصلا مهم نیست! تنها نکته ی مهم این است که یک برنامه ریزی روزانه داشته باشید. یک برنامه ی روزانه برای خودتان تهیه کنید و سعی کنید هر روز به آن پایبند باشید. البته هرازگاهی هم می توانید برخلاف برنامه های روزانه عمل کنید چون حس بسیار خوبی به شما میدهد و اگر فکر میکنید لازم است این برنامه را اصلاح کنید، خب اصلاحش کنید!

فهرست بنویسید
من برای خودم یک فهرست می نویسم چون می خواهم اضطراب کمتری داشته باشم. با نوشتن ۱۵ مورد از کارهایی که باید انجام دهم، احساس ناخوشایند و نارضایتی از حجم زیاد کارهایی که باید انجام شوند را فراموش می کنم، همه ی این احساسات از بین می روند."
(Mary Roach)
نوشتن فهرست باعث می شود دنیای پر هرج و مرج پیرامون خود را مرتب کنید. من عاشق نوشتن فهرست هستم. هر بار که تصمیم دارم برای زندگیم تصمیمی بگیرم یک فهرست می نویسم. نوشتن یک لیست، همه ی ایده هایی که در ذهن شما جا دارند را به تصویر می کشد و نقاط ضعفتان را مشخص می کند، به این شکل در واقع نقاط ضعف خود را پیدا و برطرف می کنید.
هر بار که کلافه باشم، از روش قدیمی نوشتن فهرست استفاده میکنم. یک فهرست بزرگ از همه ی کارهایی که باید انجام شوند درست میکنم ، ضروری ترین مورد را انتخاب و انجام می دهم. بعد آنرا از لیست خط می زنم و مورد بعدی را انتخاب می کنم. این کار را با همین روش ادامه میدهم.
بعضی از هنرمندان مورد علاقه ی من لیستی از نقاشی هایی که باید بکشند تهیه می کنند. دیوید شریگلی یک لیست بلند بالا از ۵۰ موضوعی که می خواهد در هفته ی آینده نقاشی کند تهیه می کند. با داشتن چنین لیستی وقتی در استوديو مشغول کشیدن نقاشی است، لازم نیست نگران انتخاب موضوعاتی که می خواهد در آینده روی آنها کار کند باشد و وقتش را هدر دهد. شریگلی می گوید: "یکی از ساده ترین چیزهایی که در طول سال ها یادگرفته ام در این مورد خلاصه می شود، اول؛ چیزی برای شروع کردن داشته باشید، دوم؛ به محض این که آن چیز مشخص شد بقیه ی کار خود به خود پیش می رود. لئوناردو داوینچی یک فهرست از چیزهایی که باید یادگرفته شوند درست کرد. او هر روز صبح که از خواب بیدار می شد یک فهرست از همه ی چیزهایی که می خواست در همان روز یاد بگیرد می نوشت. 

وقتی با موردی روبرو شوم که دلم می خواهد بعدا انجام دهم ولی الان برایش فرصت ندارم، این مورد را به لیستی اضافه می کنم که دیوید آلن آن را فهرست شاید روزی می نامد. استیون جانسون؟ همین کار را با لیستی به اسم "فهرست ایده ها" انجام می دهد. هربار که فکری به نظرش می رسد فکرش را به این لیست اضافه و هر دو سه ماه یکبار این لیست را مرور می کند.
گاهی وقت ها نوشتن فهرست کارهایی که دوست دارید انجام بدهید خیلی مهم است. اعضای گروه راک Wire هیچ وقت در مورد چیزهایی که همه ی اعضای بند موسیقی شان به آن علاقمند بودند، توافقی نداشتند. آنها فقط روی چیزهایی که هیچ کدامشان دوست نداشتند با هم توافق کردند. در سال ۱۹۷۷ جلسه ای با هم گذاشتند و فهرستی از قوانین خود را تهیه کردند: "تک خوانی نداریم، دکور صحنه نداریم، وقتی دیگر شعری برای خواندن نیست موزیک هم تمام می شود، بیت تکراری نداریم، رقص نداریم، حاشیه نمی رویم، آمریکایی نمی زنیم. همین فهرست سبک آهنگ های این گروه را تعریف کرد.
وقتی می خواهم تصمیمی بگیرم؛ فهرستی از معایب و مزایای آن موضوع تهیه می کنم. در سال ۱۷۷۲ بنجامین فرانکلین به دوستش پل جوزف در مورد این لیست چنین توضیح داد: "یک خط وسط کاغذ بکش، در یک طرف این کاغذ معایب و در طرف دیگر مزایا را یادداشت کن.» حتی چارلز داروین وقتی داشت به ازدواج فکر می کرد هم فهرستی از معایب و مزایای ازدواج تهیه کرد.
وقتی صبح ها مغزم هنگ میکند و نمی دانم چه چیزی را باید در دفترچه ام بنویسم، فهرست خوبی و بدی برای خودم می نویسم. خطی وسط صفحه کاغذ از بالا به پائین می کشم و بعد در یک طرف همه نعمت هایی که دارم و در طرف دیگر هر مشکلی که دارم را مینویسم. بیشتر شبیه دعا کردن است.
آدام سوج معتقد است: "فهرست یعنی مجموعه ي اهداف“. من خیلی دوست دارم پایان هرسال نگاهی به سالی که گذشت داشته باشم و ببینم چقدر پیشرفت کرده ام برای همین لیستی با نام "۱۰۰ مورد برتر از سفرهای مورد علاقه ام، اتفاقات زندگی، کتاب ها، آهنگ ها، فیلم ها و هر چیز دیگری که به ذهنم بیاید می نویسم. من این روش را از کاریکاتوریست معروف جان پرچلینوا یاد گرفتم که در کتاب مصور و کمدی خود به نام King - Cat فهرست ۴ مورد برتر از سبک های نگارشی منتشر کرد. ( این شخص خودش هم یکی از افراد معروف در نوشتن فهرست است. او قبل از اینکه بخواهد چیزی برای مجله بنویسد یا نقاشی بکشد، ابتدا فهرستی از داستان ها و نقاشی هایش تهیه می کند. براي من هر فهرستی شبیه یک دفترچه ی سازمان یافته از اتفاقات سالانه به شمار می رود. به من کمک می کند تا به سالی که گذشت نگاهی بیندازم و ببینم چه چیزهایی تغییر کرده و چه چیزهایی تغییر نکرده است...
.

 
مشخصات کتاب
عنوان کتاب ادامه بده : ده روش برای خلاق ماندن در شرایط خوب و بد
عنوان اصلی کتاب Keep going: 10 ways to stay creative in good times and bad
موضوع اصلی کتاب روانشناسی
نویسنده آستین کلئون
مترجم نازنین حسن پور
ناشر بهار سبز
تعداد صفحات 130
وزن 200
سال چاپ 1398
زبان کتاب فارسی
نوبت چاپ 1
قطع رقعی
مشخصات تکمیلی خلاقیت
شابک 9786226829014

نوشتن دیدگاه

ادامه بده : ده روش برای خلاق ماندن در شرایط خوب و بد

کتاب ادامه بده (ده روش برای خلاق ماندن در شرایط خوب و بد) نوشته آستین کلئون توسط خانم نازنین حسن پور ترجمه شده و به اهتمام نشر بهار سبز به چاپ رسیده است. کتاب ادامه بده به شما می گوید که یاد بگیرید، دوباره امتحان کنید، ادامه دهید و هرگز تسلیم نشوید. 

اگر برادران رایت تسلیم می شدند، ما هنوز از لذت سفرهای هوایی چیزی نمی دانستیم.
گرادیسون تسلیم می شد، امكانات ما امروز به قدری محدود بود که حتی شاید نام این کتاب را نشنیده بودید. اگر گراهام بل از کارش دست می کشید، احتمالا هنوز هم مجبور بودیم از کبوتر و چاپار برای ارسال پیام استفاده کنیم. اگر شما تسلیم شوید چه می شود؟

اگر یاد بگیرید در سخت ترین شرایط نیز به راهتان ادامه دهید، از نه گفتن ها، افتادن ها، شکست ها و تجارب تلخی که دارید نترسید؛ اگر یاد بگیرید همیشه و در هر شرایطی روحیه ی خود را حفظ کنید؛ حتی وقتی هیچ چیز مطابق ميل شما پیش نمی رود؛ اگر بدانید موفق ترین افراد تاریخ بارها و بارها شکست خوردند ولی تسلیم نشدند و همچنان با پشتکار به راه خود تا رسیدن به هدف ادامه دادند؛

شما نیز هرگز تسلیم نخواهید شد. 

بوکالا شما را به مطالعه بخشی از کتاب ادامه بده دعوت می کند. 

نوشتن دیدگاه

30 محصول مشابه یافت شد

9,000 تومان 10,000 تومان

44,100 تومان 49,000 تومان

36,000 تومان 40,000 تومان

8,100 تومان 9,000 تومان

25,200 تومان 28,000 تومان

46,800 تومان 52,000 تومان

49,500 تومان 55,000 تومان

40,500 تومان 45,000 تومان

58,500 تومان 65,000 تومان

27,000 تومان 30,000 تومان

31,500 تومان 35,000 تومان

31,500 تومان 35,000 تومان

15,300 تومان 17,000 تومان

24,300 تومان 27,000 تومان

25,200 تومان 28,000 تومان

16,200 تومان 18,000 تومان

34,200 تومان 38,000 تومان

22,500 تومان 25,000 تومان

19,800 تومان 22,000 تومان

17,100 تومان 19,000 تومان

13,500 تومان 15,000 تومان

9,900 تومان 11,000 تومان

39,600 تومان 44,000 تومان

48,600 تومان 54,000 تومان