انسان خردمند تاریخ مختصر بشر

کتاب انسان خردمند تاریخ مختصر بشر اثری است از دکتر یووال نوح هراری که به بیش از 30 زبان زنده دنیا ترجمه شده و عنوان پرفروش ترین کتاب را با خود به همراه دارد. این کتاب توسط نیک گرگین ترجمه و نشر نو چاپ آن را برعهده داشته است.

در کتاب انسان خردمند دکتر هراری هرچه را که زمانی فکر می کردیم در مورد انسان می دانیم به چالش می کشد.
دکتر یووال نوح هراری از دانشگاه آکسفورد دکترای تاریخ دارد و در حال حاضر در دانشگاه عبری بیت المقدس تاریخ جهان تدریس می کند. تحقیقات او بر سوالات فراگیری تمرکز می کند: 

  • چه رابطه ای میان تاریخ و زیست شناسی وجود دارد؟
  • آیا عدالتی در تاریخ هست؟
  • آیا انسان ها با افشای حقایق تاریخی خوشببخت تر شده اند؟

دکتر هراری در سال 2012 جایزه ی پولانسکی را برای خلاقیت و ابتکار در علوم انسانی، از آن خود کرد.

ادامه مطلبShow less
موجود شد خبرم کن!
مرجع:
نام برند:
صنایع دستی آقاجانی

گلدان صراحی مس و خاتم کاری تولید صنایع دستی آقاجانی یکی از زیبانرین و پرفروش ترین صنایع دستی اصفهان است. این گلدان در ابعاد و کیفیت های متفاوتی طراحی و ساخته شده است. گلدان خاتم کاری کد K013 با 16 سانتی متر ارتفاع، مقاوم در برابر ضربه، نور آفتاب و رطوبت هوا و دارای گواهینامه کیفیت جهانی ISO9001:2015 می باشد.

صنایع دستی آقاجانی

دخل فیروزه کوب بزرگ کد FT021 کاری از شاغلین در صنایع دستی اصفهان تولید صنایع دستی آقاجانی است که با گارانتی 10 ساله تضمین کیفیت و با بهترین قیمت و البته به صورت رایگان تقدیم خریداران می گردد. در ساخت دخل فیروزه کوب آقاجانی از بهترین فیروزه نیشابور استفاده شده است و دارای گارانتی کیفیت ISO 9001 و گواهی استاندارد ملی ایران است.

صنایع دستی آقاجانی

آجیل خوری فیروزه کوبی ترنج کد FT066 بزرگترین آجیل خوری مسی تولید صنایع دستی آقاجانی یکی از معروفترین تولیدکنندگان صنایع دستی اصفهان از بهترین مواد اولیه تولید شده است. در تولید این آجیل خوری فیروزه کوبی شده از بهترین و ناب ترین فیروزه نیشابور استفاده شده است. از نکات قابل توجه این محصول گارانتی 10 ساله و استاندارد ملی ایران است. ارتفاع این «آجیل خوری مسی» 42 سانتی متر و قطری در حدود 32 سانتی متر دارد.

توضیحات

معرفی کتاب انسان خردمند یووال نوح هراری

کتاب انسان خردمند بعد از ترجمه به انگلیسی، در سال ۲۰۱۴، در مدت کوتاهی به بیش از سی زبان ترجمه شد و تا مدتها در لیست پرفروش ترین کتابها بود، بحث های بسیار و احساسات عمیقی را برانگیخت و شخصیت هایی چون اوباما و بیل گیتس خواندن آن را به دیگران توصیه کردند. اما علت این همه توجه و جنجال چیست؟

محققین بسیاری درباره تاریخ کهن بشر مطلب نوشته اند و هنوز هم تحقیقات در خصوص کشف حقایق زندگی بشر کهن ادامه دارد. اما دقيقا چه چیزی این اثر را از آثار مشابه متمایز می کند؟

شاید بتوان ادعا کرد که تمامی تلاش هایی که تا کنون برای توصیف تاریخ کهن بشر صورت گرفته، عمیقا ملهم از اعتقادات و باورهای محققین بوده است، و در این میان نهایت امانت داری نسبت به مقام و جایگاه محوری و والای بشر در هستی صورت گرفته است. تاریخ را انسان گرایان نوشته اند و انسان گرایان معتقدند که «انسان خردمند، ذاتی یگانه و مقدس دارد، که اساسا متفاوت از ذات دیگر موجودات و پدیده هاست. پس خیر اعلا همان خیر بشر است». خورشید بر زمین می تابد تا به انسان گرما بخشد، جانداران و طبیعت سبز از این رو خلق شده اند تا مورد استفاده انسان قرار گیرند. رسالت انسان خردمند خلق تاریخی است مبتنی بر استفاده از هر چیزی که در حیطه توجهش قرار می گیرد و از میان برداشتن هر مانعی که سد راهش می شود. از میان حداقل شش گونه شناخته شده انسانی دیگر، تنها گونه ما انسان خردمند، به جای مانده است و گونه های دیگر درطی قتل عام های خونین توسط این گونه فاتح به کلی نابود شدند.

مهمترین عامل محرکه تاریخ انسان خردمند انگیزه تسلط است و شاخص عینی تحول تاریخی همانا تحول تکنیک و ابزار مادی چیرگی است. استثمار نمودار عینی پیشرفت می شود: استثمار طبیعت، استثمار تمامی جانداران و همچنین استثمار انسان توسط انسان. تاریخ اجتماعی بشر همواره تاریخ امپراتوری ها و جنگ ها و فتوحات و شکست ها بوده است. تاریخ پیشرفت های مادی و سعادت و بهروزی انسان خردمند قویا با تاریخ انقراض نسل های گونه های دیگر انسانی، انقراض گسترده گونه های جانوران، دگرگونی نظم طبیعت و بر هم ریختگی تعادل اکوسیستم بوده است.

بشر در طی خلق تاریخ، نه تنها خود، بلکه طبیعت درونی خود و طبیعت دیگر جانداران و همچنین طبیعت بیرونی را دگرگون کرده است. اما هدف و معنای ایجاد این تغییرات چه بوده است و انسان خردمند به کجا می رود؟ کسی نمی داند.

حیوانات در طی میلیون ها و میلیاردها سال به زندگی و تکامل خود ادامه دادند تا زندگی کنند و به نیازها و غرائز خود پاسخ دهند. اما انسان خردمند با اعمال کنترل بر حیات آنها در صدد برآمد تا طبیعت آنها را دگرگون سازد تا آنها به جای پاسخگویی به نیازهای خودشان، جوابگوی نیازهای انسانها باشند. اهلی کردن حیوانات از طریق قوانین طراحی هوشمند، به معنای دستکاری در غرائز طبیعی حیوانات و تبدیل شان به چیزی دیگر بوده است.

۱۰۰ هزار سال پیش انسان خردمند به عنوان موجودی ناچیز در میان سایر جانداران در حیطه طبیعت خود می زیست و تأثیرش بر روی طبیعت پیرامون خود بیش از جانداران دیگر نبود. اما در درجه اول پاره ای از تحولات زیستی، مانند تغییرات بدنی برای تطابق با محیط زیست، مثل توانایی راه رفتن روی دو پا، و تغییرات تطبیقی دیگر، مثل کشف آتش، ساختن ابزارهای سنگی، توانایی در هماهنگی و همکاری گروهی، او را قادر ساخت تا با چنان سرعتی به رأس هرم جانداران صعود کند که اکوسیستم فرصت نیافت خود را با او تطبیق دهد. ضرورت تطبیق سریع با محیط زیست، احساس ترس، حس غلبه جویی بر محیط زیست و سایر موجودات، او را بسیار بی رحم و تهاجمی و خطرناک نمود.

تحول تاریخی انسان خردمند از سه مرحله اصلی عبور کرد که اولین آن انقلاب شناختی، در حدود ۷۰ هزار سال قبل آغاز شد. این مرحله نقشی حیاتی در چرخش صعودی انسان خردمند داشت. جهشی ژنتیک او را قادر به فکر کردن به اشکالی غیر مترقبه نمود و موجب شد تا بتواند ارتباطات فی ما بين را به زبانی کاملا متفاوت سازمان دهد، به طوری که نه تنها قادر به انتقال اطلاعات بشود، بلکه همچنین فضاهایی تخیلی بیافریند. این توانایی او را قادر ساخت تا به آفريدن اسطوره هایی بپردازد که به نوبه خود توانایی او را به همکاری انعطاف پذیر میان شمار کثیری از انسانها ارتقاء دهد. اینها زمینه ای بودند تا انسان خردمند به خلق هرمهای صوری و واقعی، نظم های خیالی و سلسله مراتبی، ایجاد نظام های فراگیر، خدایان خیالی و امپراتوری ها بپردازد و پول را به وجود آورد.

تاریخ، صحنه مجاهدات کور، و زندگی بشر فاقد هر گونه دوراندیشی بوده است. راهنمای مشی و حرکت انسان خردمند، تجربیات آنی و روزمره بوده است. گذار به دوران کشاورزی گواه روشنی است که یووال نوح هراری از آن بعنوان بزرگترین فریب تاریخ یاد می کند. زندگی کشاورزی، با دستیابی به شماری از گیاهان مثل گندم و برنج و سیب زمینی و کشت آنها، مترادف بود با یک سیستم غذایی فقیر. ازدیاد محصول بیشتر خوراک جمعیت جدیدی بود که به گونه ای انفجار آمیز افزایش می یافت. انسان خردمند از این پس ناچار بود تا نظم زندگی خود را با مقتضیات گندمی که می کاشت هماهنگ کند و تمام عمر خود را در کنار مزرعه خود، با خانواده پرجمعیتش سپری کند. کار شاق و یکنواخت کشاورزی با طبیعت و اندام انسان هماهنگی نداشت و او را در کام مجموعی از آسیب های بدنی کشانید. زندگی انسان، در مقایسه با زندگی پیشینیان خود، بیش از پیش سخت تر و یکنواخت تر شد.

زندگی کشاورزی در طی ۱۰ هزار سال بدون تغییر و تحولی جدی جریان یافت. اما انقلاب علمی، نقطه پایانی بر این سکون گذاشت. تسخیر مناطق بکر در آنسوی آب ها و ضرورت کسب آگاهی نوین برای دست اندازی های جدید، مقتضیات همکاری میان سرمایه و تحقیقات را فراهم آورد. فتوحات سرزمین های ناشناخته زمینه ساز امپراتوری های گسترده نوین شدند و منزلت علم در فراهم آوردن آگاهی برای گسترش باز هم بیشتر این امپراتوری ها و کسب ثروت های باز هم فزونتر، به بالاترین نقطه صعود کرد. ثروت های افسانه ای جدید پشتوانه تحقیقات علمی بی پایانی شد تا ولع سيرناشدنی دانش اندوزی را جوابگو باشد. از این پس علم و آگاهی و امپراتوری ابعادی از یک کل یکپارچه شدند که در قالب یک نظام نوین سرمایه داری ظهور یافتند.

دنیا به سرعت به دهکده کوچکی بدل شد و مقتضیات هر نقطه ای با مقتضیات سایر نقاط بر این جغرافیای یکپارچه پیوند خورد. در این برهه تنها می توان از یک نظام جهانی فراگیر سخن گفت، جهانی که در آن پاسخ های سیاسی و اقتصادی منطقه ای بی اعتبار شده اند.

اکنون انسان در کار طرح سؤالات ناممکن و پاسخ های ناممکن به آنهاست. همزمان با فروپاشی اکوسیستم انسان خردمند قصد صعود به مقام خدایی را دارد و نوید زندگی جاوید را می دهد.

علی رغم پایبندی نویسنده به تکامل و قوانین زیست شناسی، نتیجه ای که او در فصل آخر کتاب - فرجام انسان خردمند- می گیرد جالب توجه و برای معتقدان به این گونه نظرات تکان دهنده است. می گوید:

به وسیله قوانین انتخاب طبیعی محال است بتوان وجود آلبا۔ خرگوش سبز فلوئورسان - را توضیح داد. او محصول طراحی هوشمندانه است. پس از چهار میلیارد سال انتخاب طبیعی، آلبا در طلیعه یک عصر جهانی نوین قرار می گیرد که در آن زندگی تحت فرمان طراحی هوشمندانه خواهد بود. زیست شناسان سراسر دنیا در نبردی با جنبش طراحی هوشمندانه گرفتار شده اند، نبردی که آموزش نظریه تکاملی داروین در مدارس را زیر سؤال می برد و مدعی است که پیچیدگی زیستی ثابت می کند که باید خالقی وجود داشته باشد که پیشاپیش در تمام این جزئیات زیستی تعمق کرده باشد.

ادامه مطلبShow less
جزئیات محصول

مشخصات

عنوان کتاب
انسان خردمند تاریخ مختصر بشر
عنوان اصلی کتاب
Sapiens: A Brief History of Humankind
نویسنده
یووال نوح هراری
مترجم
نیک گرگین
ناشر
نو
تعداد صفحات
624
وزن
721 گرم
زبان کتاب
فارسی
سال چاپ
1397
نوبت چاپ
7
قطع
رقعی
شابک
9786008547037
دیدگاه کاربران(1)
رتبه‌بندی کلی
5
1 نظرات
کیفیت چاپ
(5)
یکی از بهترین کتاب هایی که خوندم تا الان این کتاب هستش واقعا بی نظیره حتما بخونینش.

افزودن نظر جدید

  • بسته بندی و ارسال:
  • محتوای کتاب:
  • کیفیت ترجمه:
  • کیفیت چاپ:
این کالا را با استفاده از کلمات کوتاه و ساده توضیح دهید.
You may also like
آرمان رشد،ابر و باد

کتاب گشتاپو پلیس مخفی هیتلر توسط حمید عشقی گردآوری و ترجمه شده و با همکاری انتشارات آرمان رشد و ابر و باد چاپ و منتشر شده است.

در برهه جنگ جهانی دوم نامی که بر اندام مردم رعشه می انداخت نامی جز «گشتاپو» نبود سازمانی آهنین و مخوف. آیا به راستی این چنین بود؟ آیا فیلم هایی که دیده ایم و داستان هایی که خوانده ایم واقعی است؟ واقعیت محض در این دنیای رمز آلود چیست؟! آیا ...

گشتاپو به عنوان پلیس مخفی آلمان وظیفه ضد جاسوسی و مقابله با خراب کاری را بر عهده داشت. در این سازمان قوانین خاصی تصویب می شد که به گشتاپو اجازه می داد بدون هر گونه نظارت قضائی به تعقیب و پیگیری هر گونه خیانت جاسوسی، خراب کاری و ... بپردازد. افراد این سازمان با پوشش خاص خود علاقه زیادی به ایجاد رعب و وحشت، شکنجه و ...

نگاه

کتاب ظهور و سقوط رایش سوم نوشته ی ویلیام شایرر به کوشش ابوطالب صارمی ترجمه و توسط انتشارات نگاه چاپ و منتشر شده است.

این کتاب تالیف کسی است که دوره ای از زندگی او همجوار با حکومت رایش سوم در آلمان نازی بوده است. در ادامه در سایت خرید کتاب با تخفیف بوکالا شما را به مطالعه ی معرفی کتاب ظهور و سقوط رایش سوم دعوت می کنیم.

فردوس

کتاب دزیره نوشته آن ماری سلینکو با ترجمه ایرج پزشکزاد و با همکاری انتشارات فردوس و فرهنگ روز در یک دوره 2 جلدی چاپ و منتشر شده است.

رمان دزیره به صورت یادداشت های قهرمان آن، دزیره کلاری، با استفاده از اسناد و مدارک تاریخی معتبر نوشته شده است. دزیره راه دور و دراز و پر پیچ و خمی را که از خانه پدرش در مارسی شروع و به قصر سلطنتی استکهلم منتهی می شود با همان روحیه بشاش و امیدوار دوران جوانی طی می کند. در برابر همه ی اطرافيان، از خدمتکاران و بستگان خود تا بزرگترین رجال مصر، همان دختر ساده و بی آلایش باقی می ماند. جزئیات مادی و گاهی مضحک زندگی روزمره را با بیانی ساده و دلنشین در خلال وقایع بزرگ تاریخ شرح می دهد.

نویسنده زیر و بالای وقایع دوران بعد از انقلاب فرانسه، از سقوط رو بسپیر و ژاکوبن ها، حوادث حکومت دیر کتوار، کودتای ناپلئون، دوران کنسولی و امپراطوری او تا جنگ ها و پیروزی ها و سرانجام شکست و سقوط امپراطور و بازگشت خانواده ی بورین به سلطنت را با چنان دقت و صحتی در خلال ماجرای شیرین و افسانه مانند ترقی دزیره کلاری شرح می دهد که می توان این رمان را یک تاریخ مشروح و دقیق سال های آخر قرن هجدهم و نخستین سال های قرن نوزدهم دانست.

کتاب دزیره در ظرف چند سالی که از انتشار آن می گذرد به بیست و چهار زبان ترجمه شده و در سراسر جهان میلیون ها خواننده علاقه مند پیدا کرده است. و شکی نیست که دزیره قهرمان آن به زودی در ردیف چهره های درخشان و شخصیت های فراموش نشدنی رمان عصر حاضر قرار خواهد گرفت.

برج

کتاب آیشمن در اورشلیم نوشته ی متفکر آلمانی هانا آرنت توسط خانم زهرا شمس ترجمه و به کوشش نشر برج چاپ و منتشر شده است.

آیا ممکن است کسی بی آنکه شرور باشد، مرتکب شرارت شود؟ این پرسش دشواری است که هانا آرنت، متفكر آلمانی، در جست وجوی پاسخی برای آن راهی اورشلیم و دادگاه آدولف آیشمن می شود. بیش از پنجاه سال از انتشار کتاب آیشمن در اورشلیم می گذرد و این گزارش همچنان جنجالی ترین اثر هانا آرنت محسوب می شود. آرنت معتقد است که ما ترجیح می دهیم از هیولایی برخاسته از ظلمت شکست بخوریم تا از یک انسان معمولی، چون به این ترتیب خودمان را کمتر مقصر می دانیم.

هانا آرنت معتقد است در تاریک ترین روزها هم می توان به یافتن بارقه ای از نور امیدوار بود. نوری که نه از نظریه ها و مفاهیم، بلکه از حيات و اعمال افراد سرچشمه می گیرد... آرنت هشدار می دهد نباید به وسوسه ی پوچ گرایی، بدبینی یا بی تفاوتی تن داد. او در مقابل امید بی جا و یأس بیجا مقاومت می کرد و در توصیف ظلمات زمانه ی ما، در توصيف دروغ، نیرنگ، خودفریبی و تلاش برای نابود کردن تمایز میان حقیقت و دروغ صریح و بی پروا بود... و به این خاطر است که امروز، آرنت را باید خواند و دوباره خواند. (ریچارد برنستین)

آرنت، عدالت واقعی را مستلزم افشاگری کامل می داند، از جمله افشای خود؛ عدالت از دیدگاه او تنها تعیین کیفر نیست، بلکه تلاشی است برای درک اینکه نظام های سیاسی چگونه مرتکبین، نظاره گران و حتی قربانیان را تبدیل به همدست خود می کنند. آرنت معتقد است مظلوم واقع شدن یک قوم، به این معنا نیست که آنها مسئولیتی در قبال بررسی نقش خود در فاجعه ندارند یا لازم نیست نگران آن باشند که مبادا خود مشغول ظلم به دیگران شوند. همین نظریه ی جنجالی باعث شده است که پس از گذشت نیم قرن، آیشمن در اورشلیم کماکان کتابی باشد که صهیونیست های جنگ طلب خوش ندارند مردم بخوانند. (دانیل مایرکاتکین)

در ادامه با ما در سایت خرید کتاب با تخفیف بوکالا با مطالعه ی معرفی کتاب آیشمن در اورشلیم همراه شوید.

نی

کتاب اروپا از دوران ناپلئون (1789-1970) دوره ی 2 جلدی کتابی است نوشته ی دیوید تامسن که با همکاری خشایار دیهیمی و احد علیقلیان ترجمه و به اهتمام نشر نی چاپ و منتشر شده است.

کتاب اروپا از دوران ناپلئون که تاکنون دهها بار در انگلستان و دهها بار در امریکا تجدید چاپ شده است، اکنون یکی از کتابهای مرجع درباره تاریخ اروپای مدرن به حساب می آید. این کتاب بر اساس این اعتقاد نوشته شده که اروپای پس از ۱۷۸۹ را فقط با پژوهش در نیروهای فراگیری می توان درک کرد که در طول زمان بر شکل گیری اروپای مدرن از بریتانیا تا بالكان تأثیرگذار بودند.

بنابراین، دکتر دیوید تامسن بر عواملی کلی نظیر رشد جمعیت، صنعتی شدن، توسعه ماوراء بحار، دموکراسی و سوسیالیسم، ناسیونالیسم، روابط میان جنگ و انقلاب تأکید می گذارد. او این عوامل کلی را، نه کشور به کشور، بلکه مرحله به مرحله مورد بررسی قرار می دهد تا شکل گیری تمدن اروپایی در طول یک قرن و نیم را به صورت کلی پیوسته به ما بنمایاند.

حاصل کار تاریخی ست با تمام جزئیاتی که سهمی بسزا در شکل گیری اروپای مدرن داشته اند و طرح کاملی را از گذشته پیش چشم خواننده می آورند مجله اکونومیست در باره ی کتاب اروپا از دوران ناپلئون نوشته است: باید امیدوار باشیم که این کتاب راه خودش را به قفسه کتابخانه های مهم همه مردان و زنان هوشمندی که فکر می کنند و می خوانند، باز کند.

نشر نگاه

کتاب نبرد من سرگذشتی بر یکی از قدرتمندترین انسان های جهان در قرن 20 و شاید کل تاریخ آدولف هیتلر رهبر آلمان نازی است که به همت فرشته اکبرپور ترجمه و توسط نشر نگاه چاپ و منتشر شده است.

در بخشی از کتاب نبرد من هیتلر می خوانیم:

مردم این اصل را نادیده می گیرند که همه فرهنگ ها وابسته به انسان اند و نه بالعکس. به سخن دیگر، برای حفظ یک فرهنگ معین، سنخ مردانگی ای که چنین فرهنگی را می آفریند باید حفظ شود. اما چنین محافظتی همچنان با این قانون سرسخت و تخطی ناپذیر پیش می رود که قوی ترین و بهترین کسان اند که باید پیروز شوند و این که قوی ترین هایند که حق دارند دوام داشته باشند.
آن که زندگی می کند باید بجنگد. کسی که نمی خواهد در این جهان بجنگد، یعنی در جهانی که مبارزه مداوم قانون زندگی است، حق زیستن ندارد.

شما را به مطالعه ی خلاصه ای از کتاب نبرد من هیتلر در بوکالا دعوت می کنیم.

فهرست

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم