کتاب انسان در جستجوی معنی معنی درمانی چیست؟

لیوسا

جدید

کتاب انسان در جستجوی معنی اثر ویکتور فرانکل با ترجمه نهضت صالحیان و مهین میلانی می باشد. که توسط انتشارات درسا منتشر شده است.در این کتاب شاهد آن هستیم که فرانکل با وجود زندگی در شرایط سخت هیچگاه از زندگی ناامید نشد و دیگران را به زندگی و آینده ای روشن سوق می داد.

شما را به مطالعه معرفی و قسمتی از کتاب انسان در جستجوی معنی در سایت خرید کتاب با تخفیف بوکالا دعوت می کنیم.

جزییات بیشتر

پیشنهاد شگفت انگیز

27,000 تومان

30,000 تومان

- +

ناشر: درسا

 
معرفی کتاب

معرفی کتاب انسان در جستجوی معنی

دکتر فرانکل روان پزشک و نویسنده، گاهی از بیماران خود که از اضطراب ها و دردهای کوچک و بزرگ رنج می بردند و شکوه می کردند، می پرسید: «چرا خودکشی نمی کنید؟» او اغلب می توانست از پاسخ بیماران خط اصلی روان درمانی خویش را بیابد. در زندگی هر کسی چیزی وجود دارد. در زندگی یک نفر عشق وجود دارد که او را به فرزندانش پیوند می دهد؛ در زندگی دیگری استعدادی که بتواند آن را به کار گیرد. در زندگی سومی شاید تنها خاطرات کشداری که ارزش حفظ کردن دارد. یافتن این رشته های ظریف در یک زندگی فرو پاشیده به شکل انگارهای استوار از معنا و مسئولیت، هدف و موضوع مبارزه طلبی لوگوتراپی است که تعبیر دکتر فرانکل از تحليل اگزیستانسیالیستی نوین (هستی درمانی) است.

در کتاب انسان در جستجوی معنی، دکتر فرانکل تجربه ای را توضیح می دهد که به کشف لوگوتراپی منجر شد. وی مدت زیادی در اردوگاه کار اجباری اسیر بود، که تنها وجود برهنه اش برای او باقی ماند و بس. پدر، مادر، برادر و همسرش یا در اردوگاه ها جان سپردند یا به کوره های آدم سوزی سپرده شدند. خواهرش تنها بازمانده ی این خانواده بود که از اردوگاه های کار اجباری جان سالم به در برد. او چگونه زندگی را قابل زیستن می دانست درحالیکه همه ی اموالش را از دست داده بود، همه ی ارزش هایش نادیده گرفته شده بود، از گرسنگی و سرما و بی رحمی رنج می برد و هر لحظه در انتظار مرگ بود؟ او به راستی چگونه زنده ماند؟ پیام چنین روانکاوی که شخصا با چنان شرایط خوفناکی مواجه بوده است، شنیدن دارد. اگر کسی بتواند به شرایط انسانی ما عاقلانه و از سر دلسوزی بنگرد، این شخص بی تردید دکتر فرانکل است. واژه هایی که از قلب دکتر فرانکل برمی خیزد، بر دل می نشیند چون بر تجربه های بسیار ژرف استوار است. صادقانه تر و ژرف تر از آن است که انسان کوچک ترین رنگی از فریب در آن ببیند. پیام های او والا و ارزنده است. و کارهایش به دلیل موقعیت کنونی او در دانشکده ی پزشکی دانشگاه وین، و به علت آوازه ی درمانگاه های لوگوتراپی، که امروزه در بسیاری از سرزمین ها با الگوبرداری از پلی کیلنیک معروف عصب شناسی او در وین آغاز به کار می کند، شهرت جهانی دارد.

انسان نمی تواند نظریه و شیوه ی کار دکتر فرانکل را با کار زیگموند فروید مقایسه نکند، زیرا هر دو پزشک ابتدا به طبیعت و درمان روان نژندی ها، توجه داشتند. فروید ریشه ی این اختلال های ، پریشان کننده را در «اضطرابی» می یابد که بر اثر انگیزه های «تعارضی» و «ناآگاهانه»، به وجود آمده است. اما فرانكل «نوروزها»، را بر چند نوع تقسیم می کند و برخی از آنها را روان نژندی نئوژنتیک، و در نتیجه ی ناتوانی بیمار در پیدا کردن معنا و مسئولیتی در زندگی خویش می داند. فروید بر ناکامی در زندگی جنسی تأکید دارد، اما فرانکل بر ناکامی در معناطلبی. امروزه در اروپا روان شناسان و روان پزشکان آشکارا از فروید روی برگردانده و به هستی درمانی، رو آورده اند که مکتب لوگوتراپی، یکی از آنهاست. یکی از ویژگی های دیدگاه های فرانکل این است که هرگز فروید را رد نمی کند، بلکه روش خود را بر آنچه او انجام داده است بنا می نهد. او حتی با سایر شکل های هستی درمانی نیز سر ستیز ندارد، بلکه به آنها خوشامد می گوید و از درِ خویشی در می آید.

داستان کتاب انسان در جستجوی معنی گرچه کوتاه است، بسیار هنرمندانه و گیراست. من دو بار در یک نشست آن را از ابتدا تا انتها خوانده ام. افسون آن چنان مرا گرفت که یارای رها کردنش را نداشتم. دکتر فرانکل در جایی از داستان، فلسفه ی «لوگوتراپی» خود را به خواننده می شناساند و آن را چنان ملایم به داستان پیوند می دهد که خواننده تنها پس از به پایان رساندن کتاب به ژرفای نوشته ی او پی می برد و می بیند که دیگر این بخش از کتاب دنباله ی داستان وحشتناک اردوگاه های کار اجباری نیست.

خواننده از همین زندگینامه ی دردناک بسیار چیزها می آموزد و فرا می گیرد که وقتی انسان به ناگهان احساس کند که چیزی برای از دست دادن به جز بدن برهنه ی مسخره اش ندارد، چه می کند. با توصیفی که فرانکل از آمیخته ی »هیجان» و بی احساسی به ما می دهد، روح انسان تسخیر می شود، و نخستین چیزی که به نجات انسان می آید کنجکاوی سرد جدا مانده ای است که او را متوجه سرنوشت خود می کند. پس از آن، به کار بستن شگردهایی برای حفظ باقی مانده ی زندگی، با اینکه شانس زنده ماندن بسیار ناچیز است. گرسنگی، تحقیر، ترس و خشم عمیق ناشی از بی عدالتی را هاله هایی از افراد محبوب و مورد علاقه، مذهب، شوخ طبعی و حتی زیبایی های آرامش بخش طبیعت مانند یک درخت یا غروب آفتاب قابل تحمل می کند.

گمان مبرید که این لحظات آرامش بخش میل به ادامه ی زندگی را در زندانی بر می انگیزد. آنها در صورتی مفید خواهند بود که بتوانند زندانی را یاری دهند تا معنایی برای رنج بیهوده ی خود بیابد. و در اینجاست که ما با هسته ی مرکزی اگزیستانسیالیسم مواجه می شویم که اگر زندگی رنج بردن است پس برای زنده ماندن باید ناگزیر معنایی در رنج بردن یافت. اگر اصلا زندگی خود هدفی داشته باشد، رنج و مرگ نیز معنا خواهد یافت. اما هیچ کس نمی تواند این معنا را برای دیگری بیابد. هر کس باید معنای زندگی اش را خود جستجو کند و مسئولیت آن را نیز پذیرا باشد. اگر موفق شود، با وجود همه ی تحقیرها به زندگی ادامه می دهد. فرانکل که به نیچه علاقه مند است به این گفته اش نیز ایمان دارد که به کسی که چرایی زندگی را یافته، با هر چگونه ای نیز خواهد ساخت.»
در اردوگاه اجباری هر حادثه ای موجب می شود که زندانی کنترل خود را از دست بدهد. تمام هدف های عادی زندگی از او گرفته می شود. تنها چیزی که برایش باقی می ماند واپسین آزادی های بشری است. آزادی در انتخاب شیوه ی اندیشیدن و برخورد با یک سری حادثه. این آزادی نهایی که هم توسط رواقیون شناخته شده است و هم هستی گرایان نوین، در داستان فرانكل از اهمیت خاصی برخوردار است. زندانیان انسان هایی معمولی بودند، اما دست کم شماری از آنان ثابت کردند که ارزش رنج هایشان را دارند و با این کار شایستگی بشر را در برخاستن علیه سرنوشت خود به ثبوت رساندند.

 
مشخصات کتاب
عنوان اصلی کتاب Man's search for meaning
عنوان کتاب انسان در جستجوی معنی
نویسنده ويكتور فرانكل
مترجم نهضت صالحیان و مهین میلانی
ناشر درسا
تعداد صفحات 255
وزن 287 گرم
زبان کتاب فارسی
سال چاپ 1398
نوبت چاپ 55
قطع رقعی
جلد کتاب شومیز
شابک 9789646104266

نوشتن دیدگاه

کتاب انسان در جستجوی معنی معنی درمانی چیست؟

کتاب انسان در جستجوی معنی اثر ویکتور فرانکل با ترجمه نهضت صالحیان و مهین میلانی می باشد. که توسط انتشارات درسا منتشر شده است.در این کتاب شاهد آن هستیم که فرانکل با وجود زندگی در شرایط سخت هیچگاه از زندگی ناامید نشد و دیگران را به زندگی و آینده ای روشن سوق می داد.

شما را به مطالعه معرفی و قسمتی از کتاب انسان در جستجوی معنی در سایت خرید کتاب با تخفیف بوکالا دعوت می کنیم.

نوشتن دیدگاه

30 محصول مشابه یافت شد

85,500 تومان 95,000 تومان

49,500 تومان 55,000 تومان

49,500 تومان 55,000 تومان

26,100 تومان 29,000 تومان

6,750 تومان 7,500 تومان

31,500 تومان 35,000 تومان

47,250 تومان 52,500 تومان

31,500 تومان 35,000 تومان

37,800 تومان 42,000 تومان

225,000 تومان 250,000 تومان

67,500 تومان 75,000 تومان

40,500 تومان 45,000 تومان

12,150 تومان 13,500 تومان

40,500 تومان 45,000 تومان

15,750 تومان 17,500 تومان

31,050 تومان 34,500 تومان

11,250 تومان 12,500 تومان

45,000 تومان 50,000 تومان