سالتو (کتاب های قفسه ی آبی102)

کتاب «سالتو» نوشته «مهدی افروز منش» داستانی است در مورد یک پسر مواد فروش با استعداد بسیار بالا در ورزش کُشتی، این رمان خواندنی  و جذاب ایرانی توسط نشر «چشمه» به چاپ رسیده است.

با ما در بوکالا با معرفی کتاب سالتو همراه باشید.

ادامه مطلبShow less
پیشنهاد ویژه محدود
39,900 تومان 42,000 تومان
‎−5%
موجود شد خبرم کن!
مرجع:
56628
نام برند:
صنایع دستی آقاجانی
1,296,000 تومان
کشکول مس و خاتم کاری با ارتفاع 25 سانتی متر یکی از تولیدات صنایع دستی آقاجانی است. این محصول یکی از پرفروش ترین صنایع دستی اصفهان است. در ساخت این محصول از بهترین مواد اولیه استفاده شده است. از ویژگی های این...
صنایع دستی آقاجانی
450,000 تومان
گلدان صراحی مس و خاتم تولید صنایع دستی آقاجانی از زیباترین و پرفروش ترین صنایع دستی اصفهان به شمار می رود. در ساخت این گلدان خاتم کاری شده از بهترین مواد اولیه استفاده شده و توسط مشهورترین اساتید ساخته و...
صنایع دستی آقاجانی
1,355,000 تومان
لاله کوچک مس و خاتم کاری آقاجانی کد K064 یکی از زیباترین و پرفروش ترین صنایع دستی اصفهان است. در ساخت این لاله کوچک مس و خاتم از بهترین مواد اولیه استفاده شده و دارای گواهینامه کیفیت جهانی...
صنایع دستی آقاجانی
1,250,000 تومان
دخل فیروزه کوب بزرگ کد FT021 کاری از شاغلین در صنایع دستی اصفهان تولید صنایع دستی آقاجانی است که با گارانتی 10 ساله تضمین کیفیت و با بهترین قیمت و البته به صورت رایگان تقدیم خریداران می گردد. در ساخت دخل فیروزه کوب...
توضیحات

معرفی کتاب سالتو

در بخشی از کتاب سالتو می خوانیم:

زانوهام می سوخت و سفیدی پام را پشنگه های خون قرمز کرده بود. از ناخن پای راستم هم انگار که شیر خراب باشد خون چکه می کرد و نمی دانستم نگاهش کنم یا نه.

 نمی خواستم سرم را بلند کنم. دلایل خودم را داشتم؛ از همه مهمتر غرورم بود و چشم های قرمزشده ام. یکهو صدایی داد زد «بيا نادر، پیداش کردم؛ اینجاست.» بم بود و جذاب، از آن هایی که انتظار داری از رادیو بشنوی، نه از توی دستشویی نمور گندگرفته ی یک سالن ورزشی زهوار در رفته. باز هم سرم را بلند نکردم. شاید دستشویی را پیدا کرده بودند و شاید هم منظورشان کس دیگری بود. به هیچ وجه منتظر کسی نبودم و حتم به یقین کسی هم پیِ من نمی گشت.

*** خريد کتاب سالتو ***

 چند ثانیه ای صدایی نیامد. بعد در آهنی جیغی کشید و بازتر شد. دومی رسیده نرسیده گفت «پسر، تو معرکه...» ادامه ی جمله اش را خورد و بهت زده گفت «سيا، این چرا این شکلیه؟» باید سرم را بلند می کردم. با اشک چشمهام تار می دیدم شان.

دومی مرد چهارشانهی قد کوتاه ی بود که موش را به دقت یک جراح از چپ به راست شانه کرده بود و کنارش سیا بود، با یک پالتو نخودی رنگ و کفش هایی که کثافت های سقف را مثل آینه نشان می داد. قد بلند و موی نقره ای کوتاه داشت که بالای صورت کشیده اش مرتب شده بود.

سیا چیزی نمی گفت. دور و برم را نگاه کردم، سه نفر بودیم. دیگر شکی نداشتم که به خاطر من آنجا بودند. نادر دستش را که به بینی اش بود برداشت و آمد سمتم. جلوم چمباتمه نشست، انگار سالهاست می شناسدم دستش را روی شانه ام گذاشت و طوری پرسید «مربیت کیه بچه؟» که فکر می کردی مجبوری جوابش را بدهی. عطرش کمی بوی گُه دستشویی را پس زده بود. جواب ندادم. حال حرف زدن نداشتم. فقط نگاهش کردم. بعد دست بردم ساکه دستی پلاستیکی ام را برداشتم تا قبل هر اتفاق دیگری بزنم بیرون.

با من بلند شد و باز پرسید «مربیت کیه؟» تو گویی آسمان دهن باز کرده و من و او افتاده بودیم بر آن موزاییک های جرم گرفته که وظیفه ی ازلی - ابدی انسان را انجام دهیم؛ گفت وگو. او سؤال بپرسد و من جواب بدهم.

بی حوصله گفتم «مربی؟ مربی چی؟»

گلف که نیومدی، داشتی کشتی می گرفتی دیگه!

 خوشم آمد. گفتم «مربی ندارم.»

به رفیقش نگاهی کرد و از ته دل خندید. بهم برخورده بود، اما می دانستم که از پس شان برنمی آیم، پس خودم را زدم به بیخیالی و به هوای آبی به صورتم زدن چرخیدم سمت شیرهای آب.

 یکهو گفت «ببین چی میگه سیا، میگه مربی ندارم. این لعنتی میگه مربی ندارم بعد این طوری کشتی می گیره.»

نزدیکم بود، صورت خیسم را که از دستهام در آوردم و کف سیمانی را قطره های آب تر کرد، نفس هاش می خورد پشت گردنم.

 قیافه اش دوستانه بود. برگشتم تکیه دادم به دیواره ی روشویی. روبه روی هم بودیم.

 حداکثر دو وجب فاصله، لبخند ریزی می زد. خواستم چیزی بگویم که همان طور دوستانه گفت «تو مربی نداری؟ مرگ من تو مربی نداری؟

 گفتم نه.

یعنی باور کنم که تو کشتی گیر به دنیا اومدی و بدون مربی این طور مچ پا می گیری و بارانداز می کنی؟

 نمی توانست باور کند. «اصلا چه جوری اومدی اینجا بدون مربی؟

 کسی جلوم رو نگرفته، وزن کشیدم اومدم.

 چند ساله کشتی می گیری؟

 اولین بارمه.

 نگاهش خشک شد، انگار چشمش به یک اثر کشف نشده ی باستانی افتاده بود.

یعنی اولین باره مسابقه میدم، وگرنه قبلش چند باری رفته بودم باشگاه چمران و يه بارش هم تمرین کردم.

بالاخره ذهنش را بازوبسته کرد؛ «یعنی تو مربی نداری اولین بارت هم هست مسابقه میدی: اون وقت این طوری کشتی می گیری؟ میخوای باور کنم؟

خب باور نکن.

 آمدم از در بروم بیرون که با زوم را گرفت.

پس چه طوری زیرگیری یاد گرفتی؟

برق چشمهاش می گفت می خوایم باهم رفيق شيم. شاید هم من این طور فکر می کردم. هر چه بود، حسم می گفت بهش اعتماد کنم.

گفتم نه این که هیشکی نباشه؛ قديم ها آقام یه چیزهایی بهم یاد داد. به فیلم هم دارم که توش به چیزهایی دیدم. هنوز هم حرف کشتی پیش می آید بدنم گرم می شود و جریان خونم سرعت می گیرد و نمی توانم ساکت بمانم؛ ادامه دادم «یه یاروییه ریزه میزه، خارجی، چهل و هشت تاست، مثل گربه؛ فیلم های اون رو هم دیدم.»

خوشش آمده بود؛ از دستی فهمیدم که روی شانه ام گذاشت.

پرسید «الان بابات کجاست؟»

گفتم نمی دونم.

انگار برق گرفته باشدش، چشم هاش گشاد شد. «یعنی چی نمیدونی؟ کشتی بهت یاد داده اون وقت تو مسابقت نیست؟

نه.

نه؟

 «نه! قديمها که سرحال بود یادم می داد؛ می رفتیم زمین خاکی کنار خونه مون و نشونم می داد چیکار کنم. باز هم خندید، خنده ای ریز که از مرکز گلوش تولید می شد و با صدای بمی از دهنش خارج. انگار دارد با آشنایی چند ده ساله خاطرات کودکی شان را مرور می کند. مضحک برگشت سمت آن یکی و گفت «ببين سيا، جوری میگه قديم ها که انگار پنجاه سالشه! .... اصلا تو چند سالته بچه؟»

تازه متوجه گوش چپش شدم؛ مچاله شده لای حجم بزرگی از گوشت اضافه. سؤالش عصبانی ام کرده بود.

گفتم «بچه؟! بود؛ بزرگ شد.» با لحن بدی. اما انگار نشنیده باشد طوری نگاهم کرد که مجبور شدم جوابش را بدهم؛ «شونزده.» نگاه عجیبی داشت، تا مغز استخوانم را گرم می کرد.

 صدای بلندگو از کشتی گیران وزن ۷۶ کیلو می خواست خودشان را گرم کنند و روی تشک بروند.

 نادر با خودش «شونزده، شونزده...» می کرد، اما یکهو ساکت شد. پرسید «راستی، واسه چی گریه می کردی؟»

 زل زدم توی چشمهاش و صدام را تا جایی که می شد کلفت کردم. «گریه نمیکردم نشسته بودم.»

دیگر سینه به سینه بودیم، آماده که بزنم یا بخورم. می دانستم از پس دو نفر برنمی آیم اما قرار هم نبود هر چه می خواهد بگوید.

کوتاه آمده «باشه حالا... قنبرک زده بودی، بغ کرده بودی... حالا هر چی! چرا؟ تو که بردی مسابقه رو!  بچه، تو نفله کردی طرف رو، اون مچ پایی که گرفتی محشر بود.» گارد کشتی گیرها را گرفته بود و بدنش را همراه آهنگ کلمات تکان می داد. «عجب مچ پاهایی می گیری تو! انگاری یه گرگ رو تشکه.» تندتند می گفت و حتی اجازه نمی داد جوابش را بدهم. «اولش گفتم طرف می خوردت؛ هیکل بهتری داشت. اما عین کشتی اول و دومت معرکه بودی.» این را گفت و بالاخره از نفس افتاد.

 گفتم «داوره نمیذاره دیگه کشتی بگیرم.»

گفت «چی؟ نمیذاره؟ مگه شهر هرته ! غلط کرده کره الاغ! چرا نمیذاره؟»

کفشم را نشان دادم. رویه و تخت کتانی از هم سوا شده بود و انگشت خونی پام مثل بچه موش موذی انبار یک مزرعه ی ذرت از سوراخ جورابم سرک کشیده بود بیرون.

گفتم «می گه یا باید کفشم رو عوض کنم یا برم رد کارم. می گه اینطوری خطر داره.»

بازنده ها داشتند با شوخی و خنده می رفتند. نگاهی به کتانی های مشکی ام انداخت و گفت «خب راست می گه، عوضشون کن. به پات هم که بزرگن.»

*** خريد کتاب سالتو ***

گفتم مال بابام بوده.

دستش را گرفت به گره ای که به بند دوبنده ام زده بودم تا اندازه ام بشود و کشید. «اینم مال باباته؟»

فقط سرم را تکان دادم.

چند ثانیه بی این که کسی کلمه ای بگوید، کلی حرف بینمان ردوبدل شد. من به او نگاه کردم و نادر به رفیقش، نشنیدم به سیا چیزی بگوید، اما دیدم که سیا چشمهاش را درشت کرد و نادر فقط سرش را کمی خم، بعد سیا نالید «آخه من الان از کجا گیر بیارم؟!» برگشت سمتم. «شماره ی پات چنده؟»

گفتم «سی.»

سیا رفت و با نادر تنها ماندم. «یه آب دیگه به صورتت بزن. پاهات هم بشور.» انگار نه انگار هنوز اسمم را هم نمی داند، همین طور دستور می داد. من هم انگار نه انگار نمی شناسمش، هر چه می گفت انجام می دادم.

پام را توی پاشويه شستم. همه ی کاشی های فیروزه ای رنگ کفش از شدت فرسودگی ترک خورده و لای ترکها را جرم گرفته بود. محو تماشای این رگه های سیاه بودم و نادر مدام جمله هایی سرهم می کرد که ازشان سر درنمی آوردم، اما می فهمیدم به کشتی ربط دارد. «گاردت رو یه کم بیار پایین دستهات خوب کار میکنن اما زياد خسته شون نکن. اونقدر جون نداری که مدام باهاشون کار کنی، نفس گیریت هم می لنگه. اینها حریف نیستن؛ حریفه باشه جلوش کم میاری، انقدر الکی خودت رو خسته نکن، آروم باش، گول امتیازهات رو نخور، اداره ش کن... یکهو پرید وسط حرف های خودش. «گفتی بابات کشتی گیر بوده؟»

«نمیدونم، فکر کنم بوده،»

الان چی؟
«عمليه ...» از دهنم پریده بود. هنوز هم نمی دانم چرا آن را گفتم، چرا پدرم را آن طور جلو یک غریبه سکه ی یک پول کردم، اما دیگر گفته بودم. صدام توی گوشم می رفت و می آمد و من همزمان خودم را سرزنش می کردم. خداخدا می کردم نشنیده باشد، اما شنیده بود، خواست چیزی بگوید اما قبل خارج شدن صدا از گلوش، سيا مثل یک منجی سر رسید.

ساک شمعی را پیروزمندانه انداخت بین من و نادر و کنار در ایستاد، به ساک نگاه می کردیم که بزرگ و جذاب با لکه های سبز و بنفش و سفید مثل بچه ای يتيم وسط آن دست شویی نکبتی رها شده بود. کمی بچگانه، دخترانه، اما واقعا زیبا.

نادر گفت «این چیه سیا؟»

سیا انگار فحش خورده باشد، گفت «تو تموم زبون های زنده و مرده ی دنیا بهش میگن ساک!»

خب؟

«خب نداره، مگه کفش نمی خواست؟»

گفتم «من؟»

«توش دوبنده و گرمکن هم باید باشه... بچهِ گفت زانوبند هم هست. »

چشم های نادر برق زد، رفت سمت سیا، دستش را دو ور صورتش گذاشت و محکم بوسیدش، گفت «الحق که سیای خودمی.» بیشتر از من ذوق کرده بود، با پا ساک را هل داد. «دیگه میتونی کشتی بگیری بچه. وردار بریم بیرون که بوی گند اینجا خفه مون کرد؛ بوی سگ مرده میده الامصب!»

بوی گُه دماغم را پر کرده.

توش یک کتانی سه خط بود، نو نو، با دوتا دوبنده ی آبی و قرمز، باورم نمی شد. دوبنده ها و کتانی دستم بودند، اما باز هم باور نمی کردم. ساک را برداشتم و دنبال نادر زدم بیرون. بوی عرق دم کرده ی بچه های توی سالن جای بوی گُه دستشویی را گرفت. نفس عمیقی کشیدم، نادر و سیا بیخیال راه افتادند سمت سکوهای سیمانی.

کشتی گیرهای روی تشک ها گلاویز بودند. کتانی را پوشیدم. یکی از داورها بلندگو دستش گرفت و از ۳۲ کشتی گیر دور نیمه نهایی خواست بروند رنگ دوبنده شان را ببینند. نیاز نبود بگوید کجا چون جمعیت راه افتاده پشت سر داور سفید پوش داد زد که قرار است برگه روی کدام دیوار بچسبد. نادر فریاد کشید «مگه اسمت نیست؟»

اولین قدم هام با آن کتانی نو بیشتر رو هوا بود تا زمین. فکر کردم صاحبش چه طور با این کفش ها باخته، می دانستم باخته چون صورت سیامک که بین دسته های نادر تکان تکان می خورد، گفته بود «مال همون پسره است که بدجور بوی ادوکلن می داد؛ اون پسر شیک و پیکه که گفتی شبیه مرغه.»

این کتانی کُشتی اولین کفش نویی بود که می پوشیدم، هنوز بوی تازگی می داد. کمی به پام بزرگ بود اما نه به اندازه ی قبلی.

دوبنده ام آبی بود و حریفم یکی به اسم رضا شهرابی، سالن پر از همهمه ی بچه ها و همراههاشان بود که به امید مدال آمده بودند؛ پدرها، دایی ها، عموها، حتی رفقا...

*** خريد کتاب سالتو ***

ادامه مطلبShow less
جزئیات محصول
56628

مشخصات

نویسنده
مهدی افروزمنش
ناشر
چشمه
تعداد صفحات
262
وزن
262گرم
شابک
9786002296078
برچسب‌ها
دیدگاه کاربران
بدون نظر

افزودن نظر جدید

  • بسته بندی و ارسال:
  • محتوای کتاب:
  • کیفیت ترجمه:
  • کیفیت چاپ:
این کالا را با استفاده از کلمات کوتاه و ساده توضیح دهید.
برچسب های محصول
You may also like
خرید کتاب وقتی نیچه گریست ترجمه سپیده حبیب قیمت با تخفیف خرید کتاب وقتی نیچه گریست ترجمه سپیده حبیب قیمت با تخفیف
پیشنهاد ویژه محدود
قطره
76,000 تومان 80,000 تومان
‎−5%
کتاب وقتی نیچه گریست اثر اروین یالوم ترجمه سپیده حبیب به کوشش نشر قطره چاپ و منتشر شده است. کتاب وقتی نیچه گریست آمیزه ای است از واقعیت و خیال، جلوه ای از عشق، تقدیر و اراده در وینِ خردگرایِ سده یِ نوزدهم و...
خرید کتاب چشمان تاریکی دین کونتز قیمت با تخفیف خرید کتاب چشمان تاریکی دین کونتز قیمت با تخفیف
پیشنهاد ویژه محدود
نیستان
50,350 تومان 53,000 تومان
‎−5%
رمان چشمان تاریکی نوشته ی دین کونتز توسط خانم ناهید هاشمیان ترجمه و به کوشش نشر نیستان چاپ و منتشر شده است. در بخشی از رمان چشمان تاریکی دین کونتز می خوانیم: باید به ۲۰ ماه قبل برگردیم. موقعی که یک دانشمند...
خرید کتاب یکی نبود عاطفه منجزی قیمت با تخفیف و خلاصه کتاب خرید کتاب یکی نبود عاطفه منجزی قیمت با تخفیف و خلاصه کتاب
پیشنهاد ویژه محدود
سخن
166,250 تومان 175,000 تومان
‎−5%
رمان یکی نبود (2 جلدی) نوشته ی عاطفه منجزی به کوشش انتشارات سخن چاپ و منتشر شده است. همه وجودش بی دریغ کسی را می طلبید تا برای همه ی عمر زنجیدگی های جان خسته اش را در کنار او به فراموشی بسپارد. کسی که به وقتش بتواند...
خرید کتاب شب چراغ (2جلدی) اثر عاطفه منجزی و بهارلویی قیمت با تخفیف خرید کتاب شب چراغ (2جلدی) اثر عاطفه منجزی و بهارلویی قیمت با تخفیف
پیشنهاد ویژه محدود
سخن
166,250 تومان 175,000 تومان
‎−5%
رمان شب چراغ (2جلدی) اثری است با همکاری عاطفه منجزی و م بهارلویی و به کوشش انتشارات سخن چاپ و منتشر شده است. خودش هم نمی دانست قصد کرده انتقام چه چیز را از سوگل بگیرد...انتقام تقاضایی که برای طرزنامیدنش توسط او...
خرید کتاب گناهکار (2جلدی)  فرشته تات شهدوست قیمت با تخفیف خرید کتاب گناهکار (2جلدی)  فرشته تات شهدوست قیمت با تخفیف
پیشنهاد ویژه محدود
یوپا
209,000 تومان 220,000 تومان
‎−5%
رمان گناهکار (2جلدی) نوشته ی فرشته تات شهدوست به کوشش انتشارات یوپا چاپ و منتشر شده است. غرور، تعصب و گناه داستانی می سازند که فضای سیاه و سفیدش در برگیرنده ی لحظاتی تکان دهنده است که هم تن را به لرزه می...
مجنون تر از فرهاد (2جلدی) مجنون تر از فرهاد (2جلدی)
پیشنهاد ویژه محدود
ذهن آویز
228,000 تومان 240,000 تومان
‎−5%
رمان مجنون تر از فرهاد (2جلدی) نوشته ی م بهارلویی به کوشش انتشارات ذهن آویز چاپ و منتشر شده است. بالاخره اشکم سرازیر شد. سرم را بلند کردم و گفتم: تو اگه بری، من بعد تو یه مرده می شم. مرده ای که تنها تفاوتش با...
خرید کتاب این یک فرشته است محدثه رجبی قیمت با تخفیف و خلاصه رمان خرید کتاب این یک فرشته است محدثه رجبی قیمت با تخفیف و خلاصه رمان
پیشنهاد ویژه محدود
یوپا
76,000 تومان 80,000 تومان
‎−5%
کتاب این یک فرشته است (براساس سرگذشت واقعی ملیکا کانطوری) نوشته ی محدثه رجبی توسط انتشارات یوپا چاپ و منتشر شده است. کتاب این یک فرشته است داستان دخترانگی های بی پایانی است که با تلخ ترین حالت ممکن پایان یافته...
خرید کتاب پول و زندگی امیل زولا نشر نگاه قیمت با تخفیف خرید کتاب پول و زندگی امیل زولا نشر نگاه قیمت با تخفیف
پیشنهاد ویژه محدود
نگاه
87,875 تومان 92,500 تومان
‎−5%
کتاب پول و زندگی نوشته ی امیل زولا توسط علی اکبر معصوم بیگی ترجمه و به کوشش نشر نگاه چاپ و منتشر شده است. پول، هجدهمین رمان از سلسله داستان های مشهور روگند ماکار، به توصیف محافل سفته بازان، سوداگران و بورس بازان...
خرید کتاب درمان شوپنهاور سپیده حبیب نشر قطره قیمت با تخفیف خرید کتاب درمان شوپنهاور سپیده حبیب نشر قطره قیمت با تخفیف
پیشنهاد ویژه محدود
قطره
80,750 تومان 85,000 تومان
‎−5%
کتاب درمان شوپنهاور نوشته اروین یالوم توسط خانم سپیده حبیب ترجمه و به کوشش نشر قطره چاپ و منتشر شده است. اروین یالوم در کتاب درمان شوپنهاور تصور می کند فیلسوف معاصری به نام فیلیپ که فردی منزوی و به نوعی رونوشت...
خرید رمان نسل عاشقان از ر اعتمادی قیمت با تخفیف خرید رمان نسل عاشقان از ر اعتمادی قیمت با تخفیف
پیشنهاد ویژه محدود
شادان
47,500 تومان 50,000 تومان
‎−5%
رمان نسل عاشقان از ر اعتمادی یکی از بهترین نویسندگان رمان های ایرانی به کوشش انتشارات شادان چاپ و منتشر شده است. امروز که به تمامی آن سالها نگاه می کنم می بینم زندگی نسل ما، تاریخ این دیار است و به راستی هرکدام عمری...

فهرست

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم