نبرد من نشر نگاه

کتاب نبرد من سرگذشتی بر یکی از قدرتمندترین انسان های جهان در قرن 20 و شاید کل تاریخ آدولف هیتلر رهبر آلمان نازی است که به همت فرشته اکبرپور ترجمه و توسط نشر نگاه چاپ و منتشر شده است.

در بخشی از کتاب نبرد من هیتلر می خوانیم:

مردم این اصل را نادیده می گیرند که همه فرهنگ ها وابسته به انسان اند و نه بالعکس. به سخن دیگر، برای حفظ یک فرهنگ معین، سنخ مردانگی ای که چنین فرهنگی را می آفریند باید حفظ شود. اما چنین محافظتی همچنان با این قانون سرسخت و تخطی ناپذیر پیش می رود که قوی ترین و بهترین کسان اند که باید پیروز شوند و این که قوی ترین هایند که حق دارند دوام داشته باشند.
آن که زندگی می کند باید بجنگد. کسی که نمی خواهد در این جهان بجنگد، یعنی در جهانی که مبارزه مداوم قانون زندگی است، حق زیستن ندارد.

شما را به مطالعه ی خلاصه ای از کتاب نبرد من هیتلر در بوکالا دعوت می کنیم.

ادامه مطلبShow less
پیشنهاد ویژه محدود
92,625 تومان 97,500 تومان
‎−5%
موجود شد خبرم کن!
مرجع:
33312
نام برند:
صنایع دستی آقاجانی
2,080,000 تومان
قندان فیروزه کوبی ترنج کد FT111 یک قندان فیروزه کوب روی مس تولید صنایع دستی آقاجانی است که با بهترین کیفیت و قیمت توسط هنرمندان شاغل در صنایع دستی اصفهان به بهترین شکل ممکن تولید شده است. در تولید این قندان فیروزه...
صنایع دستی آقاجانی
29,300,000 تومان
سماور فیروزه کوبی کد FT120 تولید صنایع دستی آقاجانی دارای 63 سانتی متر ارتفاع است. در ساخت این سماور فیروزکوبی شده از مس و بهترین فیروزه نیشابور استفاده است.کلیه ی محصولات تولیدی صنایع دستی آقاجانی دارای...
صنایع دستی آقاجانی
2,730,000 تومان
بلونی فیروزه کوب کد FT176 یکی از خاصترین تولیدات صنایع دستی آقاجانی است که 25 سانتی متر ارتفاع دارد و به طور کامل توسط دست تولید شده است. در ساخت این بلونی فیروزه کوبی شده از مس و بهترین فیروزه نیشابور استفاده شده...
صنایع دستی آقاجانی
405,000 تومان
گلدان شلغمی مس و خاتم کاری اصفهان تولید صنایع دستی آقاجانی یکی از زیباترین محصولات برند آقاجانی است. در ساخت این گلدان خاتم کاری از بهترین مواد اولیه استفاده شده و توسط بهترین اساتید اصفهانی ساخته و پرداخته شده است....
توضیحات

قسمتی از کتاب نبرد من هیتلر

دیباچه ی نویسنده

در یکم آوریل ۱۹۲۴، در پی حکم دادگاه مردم مونیخ دوره ی زندان من در دژ نظامی لندزبرگ ام ليش آغاز شد.
پس از سالها کار مستمر، اکنون این امکان فراهم می آمد که برای نخستین بار کاری آغاز کنم که بسیاری کسان خواهان بودند و خودم هم آن را برای جنبش سودمند برمی شمردم. از این رو، تصمیم گرفتم دو پاره از کتاب را نه تنها به توصیف هدفهای جنبش بلکه به گسترش آن تخصیص دهم. نسبت به هر رساله ی صرفا نظری دیگری، از این کتاب می توان مطالب بسیار آموخت.
این کتاب همچنین به من فرصت داد که تا آن جا که لازم است رشد و پیشرفت خود را وصف کنم، چرا که برای درک پاره ی نخست و پاره ی دوم این کتاب و نیز از میان دروغ های افسانه ای که در مطبوعات یهودی درباره ی من منتشر شده بود، لازم به نظر می رسید.
در این اثر به بیگانگان متوسل نشده ام، بلکه دست یاری به سوی پیروان جنبش دراز کرده ام که قلب هایشان به جنبش تعلق دارد و می خواهند جنبش را از صمیم دل مطالعه کنند. خوب می دانم که مردم کمتر مجذوب آثار مکتوب می شوند تا سخن شفاهی و هر جنبش بزرگ که به جایی رسیده است وامدار سخنرانان بزرگ خود است و نه نویسندگان بزرگ.
با این همه، برای آنکه بتوان در دفاع از هر مکتب تعادل و هماهنگی برقرار ساخت، باید مبانی بنیادی آن را به رشته تحریر کشید. بنابراین، این دو پاره را می توان در حکم سنگ بنایی شمرد که به این وظیفه ی مشترک پرداخته ام.

دژ نظامی، لندزبرگ ام ليش
ساعت دوازده ونیم عصر ۹ نوامبر ۱۹۲۳، افراد زیر در مقابل سالن فلدرن و در حیاط ورودی وزارت جنگ سابق در مونیخ به جرم ایمان راسخ به رستاخیز مردم به خاک افتادند:

 • آلفارت، فلیکس، بازرگان، متولد ۵ ژوئیه ی ۱۹۰۱.
 • بابوریدل، آندرئاس، کلاهدوز، متولد ۴ مه ۱۸۷۴.
 • کاسلا، تئودور، کارمند بانک، متولد ۸ اوت ۱۹۰۰.
 • اهرلیش، ويلهلم، کارمند بانک، متولد ۱۹ اوت ۱۸۹۴.
 • فاوست، مارتین، کارمند بانک، متولد ۲۷ ژانویه ی ۱۹۰۱.
 • هشنبرگر، آنتون، کلیدساز، متولد ۲۸ سپتامبر ۱۹۰۲.
 • كورنر، اسکار، بازرگان، متولد ۴ ژانویه ی ۱۸۷۵.
 • کوهن، کارل، سر پیشخدمت، متولد ۲۵ ژوئیهی ۱۸۹۷.
 • ولافورس، کارل، دانشجوی مهندسی، متولد ۲۸ اکتبر ۱۹۰۴.
 • منوباوئر، کورت، پیشخدمت، متولد ۲۷ مارس ۱۸۹۹.
 • پاپه، کلاوس فون، بازرگان، متولد ۱۶ اوت ۱۹۰۴.
 • پفورتن، تئودور فن در، عضو شورای دادگاه عالی ایالتی، متولد ۱۴ مه ۱۸۷۳.
 • ریکمرز، یوهان، افسر بازنشسته ی سواره نظام، متولد ۷ مه ۱۸۸۱.
  شوبنر،ریشتر، ماکس اروین فن، دکترای مهندسی، متولد ۹ ژانویهی ۱۸۸۴.
 • استرانسکی، لورنتس ريترفون، مهندس، متولد ۱۴ مارس ۱۸۹۹.
 • وولف، ويلهلم، بازرگان، متولد ۱۹ اکتبر ۱۸۹۸.

مقامات ملی کذایی اجازه ندادند که برای این قهرمانان مراسم خاکسپاری عادی برگزار گردد. از این رو، پاره ی نخست این اثر را به عنوان یادبودی عمومی به این قهرمانان تقدیم می کنم، چراکه خاطره ی چنین شهیدانی می تواند چراغی باشد فراراه پیروان جنبش ما (دژ نظامی، لندزبرگ ام ليش، ۱۶ اکتبر ۱۹۲۴).


پیش از عرضه ی متن کامل کتاب نبرد من آدولف هیتلر، وظیفه ی خود می دانم توجه خوانندگان را به برخی واقعیت های تاریخی جلب کنم که خواننده ی کتاب برای داوری منصفانه درباره ی آنچه در این کتاب فوق العاده آمده باید مد نظر داشته باشد.
پاره ی نخست این کتاب زمانی نوشته شد که نویسنده در دژی نظامی در باواریا زندانی بود. او چگونه راهی آن دژ شد و به چه دلیل؟ پاسخ به پرسش مهم است، زیرا این کتاب با رویدادهایی سروکار دارد که نویسنده را دچار این گرفتاری کرد و به این دلیل که نویسنده زیر فشارهای عاطفی ناشی از وقایع تاریخی روزگار خود این کتاب را نوشته است. آن زمان، دوره ی خواری و تحقیر آلمان، و تا حدودی ادامه ی رویدادهایی بود که کمابیش در یک قرن گذشته رخ داده بود؛ این دوره از هنگامی آغاز می شود که ناپلئون امپراتوری کهن آلمان را تکه پاره کرد و سربازان فرانسوی تقریبا سراسر آلمان را به اشغال درآوردند.

در آغاز ۱۹۲۳، فرانسه به آلمان یورش برد، منطقه ی روهر را اشغال کرد و چند شهر آلمان را در منطقه ی راین به تصرف در آورد. این حمله در حكم نقض آشکار حقوق بین الملل بود و تمامی بخش های افکار عمومی سیاسی بریتانیا در آن هنگام به این حمله اعتراض کردند. آلمانی ها چنان که باید و شاید نتوانستند از کشور خود دفاع کنند، زیرا مطابق معاهده ی ورسای خلع سلاح شده بودند. فرانسه، برای سخت کردن اوضاع مصیبت بار آلمان، و هول آور ساختن آینده ی این کشور، تبلیغات شدیدی برای جدا کردن منطقه ی راین از جمهوری آلمان و تأسیس منطقه ی مستقل راین به راه انداخت. پولهای کلانی برای چرب کردن سبیل آشوبگران به منظور انجام این کار سرازیر شد و پاره ای از عناصر نفوذی آلمانی با پول های متجاوزان فعال شدند. در عین حال، جنبشی نیرومند در باواریا برای جدایی این ایالت و تأسیس حکومت سلطنتی کاتولیک مستقل، تحت حمایت فرانسه، کار خود را آغاز کرد؛ پیش از آن، در ۱۸۵۵ ناپلئون با انتخاب ماکسیمیلیان در مقام نخستین پادشاه باواریا انجام داده بود.

جنبش جدایی خواهی در منطقه ی راین تا آنجا پیش رفت که برخی از سیاستمداران برجسته ی آلمانی هواخواه و حامی آن شدند، و این نظر را طرح کردند که اگر این منطقه تسلیم گردد، جمهوری آلمان می تواند از فرانسه غرامت بگیرد. ولی در باواریا جنبش از این هم فراتر رفت. و پی آمدهای آن بسیار فراگیرتر بود؛ زیرا اگر یک پادشاهی کاتولیک مستقل می توانست در باواریا استقرار یابد، حرکت بعدی می توانست اتحاد با آلمان - اتریش کاتولیک تحت حاکمیت احتمالی پادشاه هابسبورگ باشد. بدین گونه، یک بلوک کاتولیک به وسعت منطقه ی راین تا باواریا و اتریش در سراسر رود دانوب پدید می آمد که اگر هم زیر سلطه ی تمام عیار سیاسی فرانسه قرار نمی گرفت، باری دست کم زیر نفوذ اخلاقی و نظامی فرانسه قرار می گرفت. این رؤیا اکنون خیالی می نمود، ولی در آن زمانه ی خیال انگیز امر عملی تصور می شد. پی آمد عملی شدن چنین نقشه ای تکه تکه شدن کامل آلمان بود؛ و دیپلماسی فرانسه چنین هدفی را در سر می پروراند. البته چنین هدفی صورت تحقق نیافت. و من نباید چیزی را که اکنون «قدیمی، ناخوشایند، و دور» می نماید به نسل جدید یادآور شوم، زیرا این رویدادها بسیار نزدیک و در واقع در زمان نگارش نبرد من روی داده اند و در آن هنگام ناخوشایندتر از آن بودند که اکنون قابل تصورند.

در پاییز ۱۹۲۳ جنبش جدایی خواه در باواریا داشت به واقعیتی مسلم تبدیل می شد. ژنرال فون لوسو، فرمانده ی باواریای رایش وهر دیگر از دستورهای برلین اطاعت نمی کرد. پرچم جمهوری آلمان به ندرت به چشم می خورد. سرانجام، نخست وزیر باواریا تصمیم گرفت تشکیل باواریای مستقل و جدایی آن را از جمهوری آلمان اعلام کند. این کار قرار بود در آستانه ی پانزدهمین سالگرد تأسیس جمهوری آلمان ( 9 نوامبر ۱۹۱۸) روی دهد.

هیتلر به ضد حمله روی آورد. چندین روز گردان های حمله و شبیخون خود را در همسایگی مونیخ بسیج کرد و قصد داشت تظاهرات ملی برگزار کند و امید داشت که برای جلوگیری از جدایی، رایش وهر در کنار او باشد. لودندورف با او همراه بود و هیتلر گمان داشت که شهرت و حیثیت فرمانده ی بزرگ آلمان در جنگ جهانی اول برای جلب وفاداری ارتش حرفه ای کافی خواهد بود.

اعلام شده بود که در شب هشتم نوامبر در برگر اوکلر نشستی برگزار می شود. انجمن های وطن پرست باواریا در جا گرد آمدند و دکتر فون کاهر، نخست وزیر، بیانیه ی رسمی خود را خواند که در واقع در حکم اعلام استقلال باواریا و جدایی آن از جمهوری آلمان بود. هنگامی که فون کاهر سرگرم سخنرانی بود، هیتلر همراه لودندورف وارد تالار شد و نشست به هم خورد.

روز بعد، دسته هایی نازی به سود توده های تظاهرکننده در حمایت از اتحاد ملی، خیابان ها را به اشغال خود درآوردند. نازی ها به صورت توده های متشکل به رهبری هیتلر و لودندورف راه پیمایی کردند. هنگامی که تظاهرکنندگان به یکی از میدان های اصلی شهر رسیدند، ارتش بنای شلیک گذاشت. شانزده تن از تظاهرکنندگان در دم کشته شدند و دو تن دیگر که مجروح شده بودند در پادگان های محلی رایش وهر درگذشتند. چند تن دیگر نیز زخم برداشتند. هیتلر روی سنگفرش خیابان افتاد و استخوان ترقوه اش شکست. لودندورف یک راست به سوی سربازانی رفت که از پادگان تیراندازی می کردند، ولی هیچ یک از آنها جرأت نداشت به روی فرمانده ی سابق خود آتش بگشاید.

هیتلر همراه چند تن از رفقایش دستگیر و در دژ نظامی لندزبرگ در ریورلیش زندانی شد. هیتلر در ۲۶ فوریه ی ۱۹۲۴ در برابر فولکس گریشت یا دادگاه مردم مونیخ محاکمه شد و به پنج سال زندان در دژ نظامی محکومیت یافت. هیتلر همراه چند تن از دوستانش که آنان نیز به مدت های گوناگون زندان محکوم شده بودند، به دژ لندزبرگ ام لیش انتقال یافت و تا ۲۰ دسامبر که آزاد شدند در همان جا ماند. بر روی هم حدود سیزده ماه در زندان ماند. در جریان همین ایام بود که هیتلر پاره ی نخست کتاب نبرد من را نوشت.

اگر همه ی این ماجراها را در مد نظر قرار دهیم می توانیم شرایط فشار عاطفی را در نظر مجسم کنیم که نبرد من تحت تأثیر آن نوشته شد. هیتلر طبعا نسبت به مقام های دولتی باواریا، انجمن های میهن پرست بی اهمیت که ناخواسته آلت فعل فرانسه بودند و صدالبته نسبت به فرانسه خشمگین بودند. بنابراین اگر با شدت و خشونت به داوری درباره  ی فرانسه می پردازد در این اوضاع و احوال طبیعی است. در آن زمان، دشمن مرگبار و سرسخت آلمان نامیدن فرانسه به هیچ رو گزافه آمیز نبود. چنین شیوه ی بیانی را حتی صلح طلبان نیز نه تنها در آلمان بلکه در خارج از آن نیز به کار می گرفتند. و هر چند پاره ی دوم نبرد من پس از آزادی هیتلر از زندان نوشته شد و پس از خروج فرانسه از روهر انتشار یافت، صدای رژه ی ارتش متجاوز هنوز در گوش آلمانی ها طنین انداز بود، و آثار تخریبی وحشتناکی که در زندگی اقتصادی و صنعتی آلمان پیش آمده بود، این کشور را دستخوش هرج و مرج اجتماعی و اقتصادی کرده بود. در خود فرانسه، فرانک به پنجاه درصد ارزش پیشین خود سقوط کرد. در واقع، در پی یورش فرانسه به روهر و منطقه ی راین سراسر اروپا در آستانه ویرانی قرار گرفته بود.

اما از آنجا که این رویدادها متعلق به گذشته ای فراموش شده است، هیچکس خواهان به یاد آوردن آن نیست. غالبا این پرسش پیش کشیده می شود که: چرا هیتلر در نبرد من بازنگری نکرد؟ به نظر من، پاسخی که بی درنگ به ذهن هر منتقد بی طرفی می رسد این است که نبرد من سندی تاریخی است که نقش روزگار خود را بر خود دارد. بازنگری در نبرد من به معنای جدا کردن آن از بافت تاریخی اش است. افزون بر این، هیتلر اعلام کرده است که اعمال و گفته های عمومی اش در حکم بازنگری جزیی کتاب است و این گونه باید آن را در نظر گرفت. این به ویژه به گفته هایی در نبرد من اشاره دارد که درباره ی فرانسه و آن دسته از خویشاوندان آلمانی است که هنوز به رایش ملحق نشده بودند، هیتلر از طرف آلمان قاطعانه اذعان داشت که بخش آلمانی تیرول جنوبی را همواره متعلق به ایتالیا دانسته و در مورد فرانسه، بارها اعلام می کند که هیچ دلیلی برای کشاکش منافع سیاسی میان آلمان و فرانسه وجود ندارد و آلمان هیچگونه ادعای ارضی نسبت به فرانسه ندارد. سرانجام، یادآور می شوم که هیتلر همچنین اعلام کرد که از آن جا که هنگام نوشتن نبرد من او تنها یک رهبر سیاسی است و هنوز در مقام سیاستمدار در موقعیت مسئولیت رسمی قرار ندارد، آنچه در این کتاب نوشته است ارتباطی با مقام صدراعظم رایش ندارد.

*** خرید کتاب نبرد من هیتلر ***

ادامه مطلبShow less
جزئیات محصول
33312

مشخصات

عنوان کتاب
نبرد من
نویسنده
آدولف هیتلر
مترجم
فرشته اکبرپور
ناشر
نشر نگاه
تعداد صفحات
663
وزن
857
زبان کتاب
فارسی
سال چاپ
1398
نوبت چاپ
9
قطع
وزیری
شابک
9789643518073
مشخصات تکمیلی
آلمان،سیاست و حکومت،قرن20م
دیدگاه کاربران(1)
رتبه‌بندی کلی
5
1 نظرات
کیفیت چاپ
(5)
کتاب نبرد من بهترین کتاب سرگذشتنامه ایه که خوندم

افزودن نظر جدید

 • بسته بندی و ارسال:
 • محتوای کتاب:
 • کیفیت ترجمه:
 • کیفیت چاپ:
این کالا را با استفاده از کلمات کوتاه و ساده توضیح دهید.
You may also like
خرید کتاب گشتاپو پلیس مخفی هیتلر حمید عشقی قیمت با تخفیف خرید کتاب گشتاپو پلیس مخفی هیتلر حمید عشقی قیمت با تخفیف
پیشنهاد ویژه محدود
آرمان رشد،ابر و باد
91,200 تومان 96,000 تومان
‎−5%
کتاب گشتاپو پلیس مخفی هیتلر توسط حمید عشقی گردآوری و ترجمه شده و با همکاری انتشارات آرمان رشد و ابر و باد چاپ و منتشر شده است. در برهه جنگ جهانی دوم نامی که بر اندام مردم رعشه می انداخت نامی جز...
خرید کتاب ظهور و سقوط رایش سوم قیمت با تخفیف خرید کتاب ظهور و سقوط رایش سوم قیمت با تخفیف
پیشنهاد ویژه محدود
نگاه
157,500 تومان 175,000 تومان
‎−10%
کتاب ظهور و سقوط رایش سوم نوشته ی ویلیام شایرر به کوشش ابوطالب صارمی ترجمه و توسط انتشارات نگاه چاپ و منتشر شده است. این کتاب تالیف کسی است که دوره ای از زندگی او همجوار با حکومت رایش سوم در آلمان نازی بوده است. در...
کتاب دزیره (2 جلدی) بهترین ترجمه قیمت خرید با تخفیف کتاب دزیره (2 جلدی) بهترین ترجمه قیمت خرید با تخفیف
پیشنهاد ویژه محدود
فردوس
180,000 تومان 200,000 تومان
‎−10%
کتاب دزیره نوشته آن ماری سلینکو با ترجمه ایرج پزشکزاد و با همکاری انتشارات فردوس و فرهنگ روز در یک دوره 2 جلدی چاپ و منتشر شده است. رمان دزیره به صورت یادداشت های قهرمان آن، دزیره کلاری، با استفاده از اسناد و...
خرید کتاب آیشمن در اورشلیم هانا آرنت نشر برج قیمت با تخفیف خرید کتاب آیشمن در اورشلیم هانا آرنت نشر برج قیمت با تخفیف
پیشنهاد ویژه محدود
برج
71,250 تومان 75,000 تومان
‎−5%
کتاب آیشمن در اورشلیم نوشته ی متفکر آلمانی هانا آرنت توسط خانم زهرا شمس ترجمه و به کوشش نشر برج چاپ و منتشر شده است. آیا ممکن است کسی بی آنکه شرور باشد، مرتکب شرارت شود؟ این پرسش دشواری است که هانا آرنت، متفكر...
کتاب اروپا از دوران ناپلئون 2 جلدی اثر دیوید تامسن قیمت خرید با تخفیف کتاب اروپا از دوران ناپلئون 2 جلدی اثر دیوید تامسن قیمت خرید با تخفیف
پیشنهاد ویژه محدود
نی
209,000 تومان 220,000 تومان
‎−5%
کتاب اروپا از دوران ناپلئون (1789-1970) دوره ی 2 جلدی کتابی است نوشته ی دیوید تامسن که با همکاری خشایار دیهیمی و احد علیقلیان ترجمه و به اهتمام نشر نی چاپ و منتشر شده است. کتاب اروپا از دوران ناپلئون که تاکنون دهها...
خرید کتاب انسان خردمند با تخفیف اثر یووال نوح هراری خرید کتاب انسان خردمند با تخفیف اثر یووال نوح هراری
پیشنهاد ویژه محدود
نشر نو
104,500 تومان 110,000 تومان
‎−5%
کتاب انسان خردمند تاریخ مختصر بشر اثری است از دکتر یووال نوح هراری که به بیش از 30 زبان زنده دنیا ترجمه شده و عنوان پرفروش ترین کتاب را با خود به همراه دارد. این کتاب توسط نیک گرگین ترجمه و نشر نو چاپ آن را برعهده...

فهرست

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم