هنر شفاف اندیشیدن

44398

جدید

کتاب هنر شفاف اندیشیدن اثر رولف دوبلی (نویسنده،کارافرین و رمان نویس سوئیسی) در سال ۲۰۱۳ میلادی نوشته شده است این کتاب توسط عادل فردوسی پور و همکاران ترجمه و به کوشش نشر چشمه چاپ و منتشر شده است. کتاب هنر شفاف اندیشیدن دارای ۹۹ فصل کوتاه است و ۹۹ خطای رایج در مورد اندیشیدن را مورد بررسی قرار می دهد.

با معرفی کتاب هنر شفاف اندیشیدن در سایت خرید کتاب با تخفیف بوکالا همراه ما باشید.

جزییات بیشتر

پیشنهاد شگفت انگیز

53,100 تومان

59,000 تومان

این محصول در انبار موجود نیست

موجود شد خبرم کن!

ناشر: چشمه

 
معرفی کتاب

معرفی کتاب هنر شفاف اندیشیدن

رولف دوبلی در کتاب هنر شفاف اندیشیدن کوشیده است که خطاها و اشتباهاتی را که ممکن است توسط یک فرد رخ دهد را شناسایی و معرفی کند.
به عقیده وی این کتاب شاهراهی برای رسیدن به خوشبختی و موفقیت نیست، بلکه معتقد است محتوای ان بیانگر داشتن دیدگاهی متفاوت به عملکرد انسانی ماست.هرچه ما نسبت به اعمالی که انجام میدهیم اگاهی و علم بیشتری داشته باشیم، میتوانیم رویکرد بهتری نسبت به زندگی خود داشته باشیم.
شما با خواندن کتاب هنر شفاف اندیشیدن نحوه فکرکردن و تصمیم گیریتان به کلی تغییر خواهد کرد و نگرشتان نسبت به زندگی متفاوت خواهد شد.
کتاب هنر شفاف اندیشیدن در کشورهای آلمان،سوئیس،انگلستان،کره جنوبی، هند، ایرلند، سنگاپور و همچنین ایران جزو کتابهای پرفروش به حساب می آیند.

*** خرید کتاب هنر شفاف اندیشیدن ***

قسمتی از کتاب هنر شفاف اندیشیدن

۱. چرا باید به قبرستان ها سری بزنی؟

خطای بقا
خطای بقا یعنی افراد دايما احتمال موفقیت خود را زیاد از حد تخمین بزنند. با سر زدن به قبرستان پروژه های سرمایه گذاری ها و شغل هایی که در زمانی بسیار امیدوار کننده به نظر می رسید، در برابر این خطا موضع بگیر. قدم زدن در این قبرستان، ناخوشایند ولی برای شفاف شدن ذهن لازم است.
زمانی که پول و ریسک در میان باشد، با خطای بقا مواجه می شوی: فرض کن دوستت شرکت جدیدی راه می اندازد. تو هم جزء سرمایه گذاران احتمالی هستی و فرض می کنی فرصت خوبی نصیبت شده: شرکتی که اگر خوش شانس باشی، می تواند گوگل بعدی باشد. اما واقعیت چیست؟ محتمل ترین سناریو نرسیدن این شرکت حتا به شروع خط است.
دومین نتیجه ی محتمل هم ورشکستگی ظرف سه سال است. از بین شرکت هایی که در سه سال اول دوام می آورند، بیشترشان هرگز بیش از ده کارمند نداشته اند. پس این یعنی هیچ وقت نباید پولی را که با زحمت به دست آورده ای به خطر بیندازی؟ نه لزوما. اما باید متوجه باشی خطای بقا در کار است و مثل خرده شیشه بر سر راه موفقیت قرار دارد.

۲. آیا دانشگاه هاروارد شما را باهوش تر جلوه می دهد؟

توهم بدن شناگر
نسیم طالب، مقاله نویس و تاجر، تصمیم گرفت فکری به حال چند کیلوگرم اضافه وزنی بکند که با خود این طرف و آن طرف می برد. او به چندین ورزش فکر می کرد. اما دونده ها استخوانی و غمگین به نظر میرسیدند، بدن ساز ها پهن و ابله و بازیکنان تنیس؟ آه، طبقه ی نیمه مرفه جامعه! اما شناگر ها با آن بدن های خوش ترکیب و خطوط عضلانی به نظر او جذاب به نظر میرسیدند. او تصمیم گرفت به استخری در محله اش برود و هفته ای دو بار آنجا تمرین کند.
و کمی بعد، متوجه شد تسلیم یک توهم شده است. شناگران حرفه ای به این خاطر که با شدت تمرین می کنند بدن هایشان زیبا نمی شود، بلکه به خاطر اندام مناسبشان است که شناگران خوبی می شوند. فرم کلی بدن آنها یکی از عوامل انتخاب شان است، نه نتیجه ی فعالیت های ورزشی شان. و در نتیجه، هر وقت ترغیب می شوی توان خود را صرف برخی از کارها کنی، حواست را جمع کن؛ از شکم شش تکه تا ظاهر آراسته و درآمد بالا گرفته تا عمر طولانی و یک رفتار به خصوص و شادمانی. ممکن است در دام توهم بدن شناگر بیفتی. قبل از اینکه تصمیم بگیری کار را شروع کنی، به آینه نگاه کن و دربارهی چیزی که می بینی با خودت صادق باش.

*** خرید کتاب هنر شفاف اندیشیدن ترجمه عادل فردوسی پور ***

٣. چرا ابرها را به شکل های مختلفی می بینی؟

توهم دسته بندی
آیا تا به حال یک صورت را در بین ابرها دیده ای یا شکلی کلی حیوانات را در یک سنگ مشاهده کرده ای؟ البته. کاملا هم طبیعی است. مغز انسان به دنبال الگوها و قوانین است. در واقع، آن را یک قدم به جلو می برد؛ اگر هیچ الگوی خاصی پیدا نکند؛ از خودش یکی ابداع میکند. هر چه علامت دریافتی غیر متمرکز تر باشد، راحت تر میشود «پیام های نهفته» را در آن پیدا کرد.
یکی از دوستان من در حالی که تا بنا گوش می خندید؛ به من گفت الگویی در این دریای اطلاعات پیدا کرده :« اگر درصد تغییر داو جونز را در درصد تغییرات قیمت نفت ضرب کنی ، میزان تغییر قیمت طلا در دو روز آینده را بدست می آوری». به بیان دیگر، اگر قیمت سهام و نفت با همدیگر افت یا صعود کنند؛ قیمت طلای پس فردای آن روز افزایش خواهد یافت. نظریه او تا چندین هفته خوب کار می کرد، تا اینکه شروع کرد به سرمایه گذاری روی حدس خودش و دست آخر تمام سرمایه اش را به باد داد. او یک الگو پیدا کرده بوده، اما در حقیقت هیچ الگویی وجود نداشت.
در نتیجه؛ وقتی میخواهیم یک الگو را کشف کنیم، بیش از حد حساس ایم. کمی بدبینی به کار اضافه کن. اگر فکر می کنی الگویی را کشف کرده ای ، اول فرض کن کاملا اتفاقی بوده است. اگر فکر می کنی الگوی خیلی خوبی داری ، یک ریاضیدان پیدا کن و بگو از نظر آماری تحلیلش کند.

۴. اگر پنجاه میلیون نفر چیز احمقانه ای بگویند، آن چیز کماکان احمقانه است.

تایید اجتماعی
در مسیر یک کنسرت ، سر یک چهار راه با گروهی از آدم ها مواجه میشوی که همه به آسمان خیره شده اند. بدون اینکه فکر کنی ، تو هم به آسمان زل میزنی. چرا؟ تایید اجتماعی. وسط کنسرت، زمانی که تکنواز اوج هنرنمایی اش را به نمایش میگذارد ، یک نفر شروع به کف زدن میکند و ناگهان همه حضار با او همراه می شوند. تو هم همین طور. چرا؟ تایید اجتماعی
تایید اجتماعی، که گاهی سخت گیرانه از آن به عنوان غریزه ی جمع گرایی یاد میشود، تاکید دارد افراد وقتی مثل بقیه عمل می کنند که احساس می کنند رفتارشان درست است. به عبارت دیگر، هر چه تعداد بیشتری از مردم عقیده ی خاصی را دنبال کنند ، ما آن عقیده را بهتر (درست تر) می پنداریم. هر چه تعداد افرادی که رفتار خاصی را برزو میدهند بیشتر باشد ، این رفتار از سوی دیگران مناسب تر ارزیابی میشود. البته که این امر مضحک است.
تایید اجتماعی عامل اصلی ایجاد حباب و نگرانی در بازار بورس است.

۵. چرا باید گذشته را فراموش کنی؟

خطای هزینه ی هدر رفته
فیلم افتضاح بود. بعد از یک ساعت در گوش همسرم گفتم «پاشو برویم خانه». گفت «به هیچ وجه. قرار نیست سی دلارمان را دور بریزیم». با اعتراض گفتم « این توجیه درستی برای ماندن نیست. پول مان همین الان هم خرج شده . اینجا با خطای هزینه ی هدر رفته مواجه شده ایم؛ نوعی طرز فکر اشتباه.»
سرمایه گذاران اغلب قربانی خطای هزینه هدر رفته اند. بیشتر وقت ها، تصمیم های تجاری شان را بر اساس قیمت خرید میگیرند. آنها میگویند «پول بسیار زیادی به خاطر این سهم از دست داده ام، الان نمیتوانم بفروشمش» این استدلال غیر منطقی است. قیمت خرید نباید هیچ نقشی داشته باشد. مهم عملکرد آینده ی سهام خواهد بود. به شکل طعنه آمیزی، هرچه سهام ضرر بیشتری بدهد، سرمایه گذاران تمایل بیشتری برای نگه داشتنش دارند.

۶. نوشیدنی مجانی را قبول نکن

*** خرید کتاب هنر شفاف اندیشیدن رولف دوبلی ***

تقابل
ما تقابل را در تمام گونه هایی که غذایشان در معرض نوسانات شدید است، مشاهده می کنیم. فرض کن تو با شکار غذای خود را بدست می آوردی. یک روز خوش شانسی و گوزن شکار می کنی. احتمالا نمیتوانی تمامش را در یک روز بخوری و هنوز چند قرنی با با اختراع یخچال فاصله داریم. تصمیم میگیری این گوزن را با گروهی قسمت کنی و این بدان معناست که تو هم وقتی خوش شانس نباشی می توانی از غنیمت دیگران استفاده کنی. در واقع شکم دوستانت نقش یخچال را ایفا میکند. تقابل یکی از راهکارهای مفید برای بقا و گونه ای از مدیریت ریسک است.
اما تقابل یک جنبه زشت هم دارد؛ انتقام. خود انتقام؛ انتقام ایجاد می کند و خیلی زود تو را در یک چنگ تمام عیار قرار می دهد. مسیح توصیه می کرد ما باید این چرخه را با گذشت کردن از بین ببریم که کار بسیار مشکلی است.|
به همین صورت اگر کسی در فروشگاه به سراغت آمد تا از تو بخواهد یک نوشیدنی؛ یک تکه پنیر یا یک مشت زیتون را تست کنی، پیشنهادش را رد کن. این توصیه ی من است مگر اینکه دلت بخواهد پخجالت را پر کنی از چیزهایی که هیچ علاقه ای به آنها نداری.

٧. مراقب «موارد استثنا» باشی

خطای تایید(قسمت اول)

خطای تایید، ریشه در تمام تصورهای غلط ما دارد. تمایل به تفسیر اطلاعت جدید، به گونه ای است که با تئوری های موجود، باورها و اعتقادات ما هماهنگ باشد. به بیان دیگر، هر داده ی جدیدی را که با نظرهای کنونی ما تناقض داشته باشد فیلتر می کنیم (شواهد متضاد)، یک عادت خطرناک. «حقایق با نادیده گرفتن شدن از هستی ساقط نمی شوند». این را آلدوس هاکسلی، نویسنده، گفته بود. با این حال، ما دقیقا همین کار را می کنیم، همان طور که وارن بافت می گوید «آن چه بشر بهتر از هر کار دیگری انجام می دهد، تفسیر اطلاعات جدید به شیوه ای است که نتیجه گیری های قبلی دست نخورده باقی بماند.»


۸. جگر گوشه های خودت را بکش

خطای تایید(قسمت دوم)

در فصل قبل، با پدر همه ی خطاها آشنا شدیم: خطای تایید. ما مجبور می شویم راجع به دنیا، زندگی خودمان، سرمایه گذاری ها، اقتصاد، شغل مان و چیزهای دیگر باور به وجود بیاوریم. بیشتر اوقات با فرضيات سر و کار داریم و این ها هر چه میهم تر باشند خطای تایید قوی تر می شود. در زندگی خود، چه بر این باور باشی که مردم ذاتا خوب اند، چه معقد باشی مردم ذاتا بد اند؛ هر روز مدارکی را پیدا می کنی که نظر تو را تایید کند.

برای مبارزه با خطای تایید سعی کن باور های خودت را در مورد جهان بینی، سرمایه گذاری های ازدواج، سلامت، رژیم غذایی، و استراتژی شغلی) بنویسی و شروع کنی به پیدا کردن شواهد متناقض. خلاص شدن از شر عقایدی که مثل دوستان قدیمی آدم هستند سخت اما ضروری است.|

9. تسلیم مرجعیت نشو

خطای مرجعیت

جلد اول کتاب مقدس با ما توضیح می دهد، اگر از فرمان یک مرجعیت برجسته سرپیچی کنیم، چه اتفاقی می افتد: از بهشت بیرون انداخته می شویم. این همان چیزی است که مراجع کمتر مقدس نیز میخواهند باور کنیم: کارشناسان سیاسی، دانشمندان، پزشکان، مدیران اجرایی، اقتصاددانان، مشاوران و متخصصان بازار.

*** کتاب هنر شفاف اندیشیدن عادل فردوسی پور ***

مراجع مسئول همواره به دنبال جلب توجه اند و همیشه راهی پیدا می کنند تا وجهه ی خود را تقویت کنند. پزشکان و محققان روپوش سفید می پوشند. مدیران بانکی کت و شلوار و کروات به تن می کنند. پادشاهان تاج بر سر می گذارند. مرجعیت ها مانند مد لباس متغیرند و جامعه هم به همان میزان از شان تبعیت می کند.
و در نتیجه، هر وقت می خواهی تصمیم بگیری، با این فکر کن چه مراجعی ممکن است بر استدلال هایت اثر گذاشته باشد. وقتی به یکی از آنها در واقعیت برخوردی، تمام تلاشت را بکن که در برابرش مقاومت کنی.

۱۰. دوستان سوپر مدل خود را در خانه رها کن

اثر مقایسه ای

رابرات چالدینی، در کتاب خود، تاثیر، داستان دو برادر را نقل میکند که در دهه ی ۱۹۳۰ میلادی یک مغازه ی پوشاک را در آمریکا اداره می کردند. سید مسئول اصلی بخش فروش بود و هری مسئول بخش خیاطی. هر وقت سید متوجه مشتری می شد که در مقابل آیینه ایستاده و از لباسی خوشش آمده، یکباره شنیده جملات براش کمی سخت می شد. سید به برادرش میگفت «هری، قیمت این کت وشلوار چه قدر است؟ »هری از کنار میز برش خود نگاهی می کرد و با فریاد جواب می داد «قیمت آن کت وشلوار نخی زیبا ۴۲ دلار است». (این قیمت در آن زمان بیش از حد بالا بود)، سید وانمود می کرد که جواب را نشنیده؛ «چه قدر؟» هری دوباره فریاد می زد«۴۲ دلار». سید سپس به مشتری رو می کرد و میگفت «می گوید ۲۲ دلار». مشتری به سرعت پول را روی میز می گذاشت و با کت و شلوار از مغازه بیرون می رفت؛ قبل از آنکه سید بیچاره متوجه اشتباه خود بشود.
نظر نهایی با بمباران تبلیغاتی که سوپر مدل ها در آنها نقش آفرینی می کنند؛ حالا افراد زیبا را تا حدودی جذاب می بینیم. اگر به دنبال همسر هستی، هیچ گاه با دوستان سوپر مدلت بیرون نرو. بقیه مردم تو را کمتر از آن چه هستی جذاب می بینند. تنها برو یا حتا؛ بهتر از این دو دوست زشتت را با خودت ببر.

*** خرید کتاب هنر شفاف اندیشیدن با تخفیف ***

 
مشخصات کتاب
عنوان کتاب هنر شفاف اندیشیدن
موضوع اصلی کتاب روانشناسی
نویسنده رولف دوبلی
مترجم عادل فردوسی پور و دیگران
ناشر چشمه
تعداد صفحات 325
وزن 304 گرم
سال چاپ 1398
زبان کتاب فارسی
نوبت چاپ 87
ژانر کتاب روانشناسی
قطع رقعی
مشخصات تکمیلی جنبه های روان شناسی،اشتباه ها،استدلال،شناخت،تصمیم گیری
شابک 9782000450917

نوشتن دیدگاه

هنر شفاف اندیشیدن

کتاب هنر شفاف اندیشیدن اثر رولف دوبلی (نویسنده،کارافرین و رمان نویس سوئیسی) در سال ۲۰۱۳ میلادی نوشته شده است این کتاب توسط عادل فردوسی پور و همکاران ترجمه و به کوشش نشر چشمه چاپ و منتشر شده است. کتاب هنر شفاف اندیشیدن دارای ۹۹ فصل کوتاه است و ۹۹ خطای رایج در مورد اندیشیدن را مورد بررسی قرار می دهد.

با معرفی کتاب هنر شفاف اندیشیدن در سایت خرید کتاب با تخفیف بوکالا همراه ما باشید.

نوشتن دیدگاه

 
دیدگاه‌ها(1)
1398-11-14

هنر شفاف اندیشیدن

توی خوندن این کتاب شک نکنین فوق العادست

  • آیا این نظریه برای شما مفید بود؟
  • (0) (0)

نظر شما در مورد این کتاب چیست؟

30 محصول مشابه یافت شد

رمز کامیابی و شکوفایی

18,000 تومان 20,000 تومان

گام به گام تا مدرسه کیفی

23,400 تومان 26,000 تومان

راز نشر علم

34,650 تومان 38,500 تومان

کار اختلال اضطراب فراگیر...

44,100 تومان 49,000 تومان

5 نقطه قوت خود را بشناسید

13,950 تومان 15,500 تومان

خودت را بشناس (روش های عملی...

33,725 تومان 35,500 تومان

101 باید در مسیر هنرمند شدن

25,200 تومان 28,000 تومان

رنگ آمیزی برای بزرگسالان...

19,800 تومان 22,000 تومان

دگرگونی

18,000 تومان 20,000 تومان

چگونه به اینجا رسیدم

19,710 تومان 21,900 تومان

عاشق خودت باش

35,910 تومان 39,900 تومان

نقشه ی روح

31,500 تومان 35,000 تومان

معجزه مسیحا برزگر

39,600 تومان 44,000 تومان

این راهش نیست

49,500 تومان 55,000 تومان

از خودآگاهی تا خودشناسی

13,500 تومان 15,000 تومان

شاد باش لعنتی

40,500 تومان 45,000 تومان

زندگی بر محور حقیقت

45,000 تومان 50,000 تومان

محصولات بازدیدشده

مقایسه 0