هنر شفاف اندیشیدن

کتاب هنر شفاف اندیشیدن اثر رولف دوبلی (نویسنده،کارافرین و رمان نویس سوئیسی) در سال ۲۰۱۳ میلادی نوشته شده است این کتاب توسط عادل فردوسی پور و همکاران ترجمه و به کوشش نشر چشمه چاپ و منتشر شده است. کتاب هنر شفاف اندیشیدن دارای ۹۹ فصل کوتاه است و ۹۹ خطای رایج در مورد اندیشیدن را مورد بررسی قرار می دهد.

با معرفی کتاب هنر شفاف اندیشیدن در سایت خرید کتاب با تخفیف بوکالا همراه ما باشید.

ادامه مطلبShow less
پیشنهاد ویژه محدود
56,050 تومان 59,000 تومان
‎−5%
موجود شد خبرم کن!
مرجع:
44398
نام برند:
صنایع دستی آقاجانی
1,040,000 تومان
قندان (بشقاب پرنده) مس و خاتم کاری تولید صنایع دستی آقاجانی با ارتفاع 20 سانتی متر یکی از کاربردی ترین و زیباترین تولیدات برند آقاجانی است که با استقبال زیادی مواجه شده است. در ساخت این بشقاب پرنده از بهترین مواد...
صنایع دستی آقاجانی
1,250,000 تومان
دخل فیروزه کوب بزرگ کد FT021 کاری از شاغلین در صنایع دستی اصفهان تولید صنایع دستی آقاجانی است که با گارانتی 10 ساله تضمین کیفیت و با بهترین قیمت و البته به صورت رایگان تقدیم خریداران می گردد. در ساخت دخل فیروزه کوب...
صنایع دستی آقاجانی
1,355,000 تومان
لاله کوچک مس و خاتم کاری آقاجانی کد K064 یکی از زیباترین و پرفروش ترین صنایع دستی اصفهان است. در ساخت این لاله کوچک مس و خاتم از بهترین مواد اولیه استفاده شده و دارای گواهینامه کیفیت جهانی...
صنایع دستی آقاجانی
2,380,000 تومان
سنگاب فیروزه کوبی شده کد FT002 با 23 سانتی متر ارتفاع یکی از دیگر تولیدات ویژه صنایع دستی آقاجانی است. در تولید سنگاب فیروزه کوب که یکی از محصولات ویژه صنایع دستی اصفهان است از بهترین فیروزه نیشابور استفاده شده است....
توضیحات

معرفی کتاب هنر شفاف اندیشیدن

رولف دوبلی در کتاب هنر شفاف اندیشیدن کوشیده است که خطاها و اشتباهاتی را که ممکن است توسط یک فرد رخ دهد را شناسایی و معرفی کند.
به عقیده وی این کتاب شاهراهی برای رسیدن به خوشبختی و موفقیت نیست، بلکه معتقد است محتوای ان بیانگر داشتن دیدگاهی متفاوت به عملکرد انسانی ماست.هرچه ما نسبت به اعمالی که انجام میدهیم اگاهی و علم بیشتری داشته باشیم، میتوانیم رویکرد بهتری نسبت به زندگی خود داشته باشیم.
شما با خواندن کتاب هنر شفاف اندیشیدن نحوه فکرکردن و تصمیم گیریتان به کلی تغییر خواهد کرد و نگرشتان نسبت به زندگی متفاوت خواهد شد.
کتاب هنر شفاف اندیشیدن در کشورهای آلمان،سوئیس،انگلستان،کره جنوبی، هند، ایرلند، سنگاپور و همچنین ایران جزو کتابهای پرفروش به حساب می آیند.

*** خرید کتاب هنر شفاف اندیشیدن ***

قسمتی از کتاب هنر شفاف اندیشیدن

۱. چرا باید به قبرستان ها سری بزنی؟

خطای بقا
خطای بقا یعنی افراد دايما احتمال موفقیت خود را زیاد از حد تخمین بزنند. با سر زدن به قبرستان پروژه های سرمایه گذاری ها و شغل هایی که در زمانی بسیار امیدوار کننده به نظر می رسید، در برابر این خطا موضع بگیر. قدم زدن در این قبرستان، ناخوشایند ولی برای شفاف شدن ذهن لازم است.
زمانی که پول و ریسک در میان باشد، با خطای بقا مواجه می شوی: فرض کن دوستت شرکت جدیدی راه می اندازد. تو هم جزء سرمایه گذاران احتمالی هستی و فرض می کنی فرصت خوبی نصیبت شده: شرکتی که اگر خوش شانس باشی، می تواند گوگل بعدی باشد. اما واقعیت چیست؟ محتمل ترین سناریو نرسیدن این شرکت حتا به شروع خط است.
دومین نتیجه ی محتمل هم ورشکستگی ظرف سه سال است. از بین شرکت هایی که در سه سال اول دوام می آورند، بیشترشان هرگز بیش از ده کارمند نداشته اند. پس این یعنی هیچ وقت نباید پولی را که با زحمت به دست آورده ای به خطر بیندازی؟ نه لزوما. اما باید متوجه باشی خطای بقا در کار است و مثل خرده شیشه بر سر راه موفقیت قرار دارد.

۲. آیا دانشگاه هاروارد شما را باهوش تر جلوه می دهد؟

توهم بدن شناگر
نسیم طالب، مقاله نویس و تاجر، تصمیم گرفت فکری به حال چند کیلوگرم اضافه وزنی بکند که با خود این طرف و آن طرف می برد. او به چندین ورزش فکر می کرد. اما دونده ها استخوانی و غمگین به نظر میرسیدند، بدن ساز ها پهن و ابله و بازیکنان تنیس؟ آه، طبقه ی نیمه مرفه جامعه! اما شناگر ها با آن بدن های خوش ترکیب و خطوط عضلانی به نظر او جذاب به نظر میرسیدند. او تصمیم گرفت به استخری در محله اش برود و هفته ای دو بار آنجا تمرین کند.
و کمی بعد، متوجه شد تسلیم یک توهم شده است. شناگران حرفه ای به این خاطر که با شدت تمرین می کنند بدن هایشان زیبا نمی شود، بلکه به خاطر اندام مناسبشان است که شناگران خوبی می شوند. فرم کلی بدن آنها یکی از عوامل انتخاب شان است، نه نتیجه ی فعالیت های ورزشی شان. و در نتیجه، هر وقت ترغیب می شوی توان خود را صرف برخی از کارها کنی، حواست را جمع کن؛ از شکم شش تکه تا ظاهر آراسته و درآمد بالا گرفته تا عمر طولانی و یک رفتار به خصوص و شادمانی. ممکن است در دام توهم بدن شناگر بیفتی. قبل از اینکه تصمیم بگیری کار را شروع کنی، به آینه نگاه کن و دربارهی چیزی که می بینی با خودت صادق باش.

*** خرید کتاب هنر شفاف اندیشیدن ترجمه عادل فردوسی پور ***

٣. چرا ابرها را به شکل های مختلفی می بینی؟

توهم دسته بندی
آیا تا به حال یک صورت را در بین ابرها دیده ای یا شکلی کلی حیوانات را در یک سنگ مشاهده کرده ای؟ البته. کاملا هم طبیعی است. مغز انسان به دنبال الگوها و قوانین است. در واقع، آن را یک قدم به جلو می برد؛ اگر هیچ الگوی خاصی پیدا نکند؛ از خودش یکی ابداع میکند. هر چه علامت دریافتی غیر متمرکز تر باشد، راحت تر میشود «پیام های نهفته» را در آن پیدا کرد.
یکی از دوستان من در حالی که تا بنا گوش می خندید؛ به من گفت الگویی در این دریای اطلاعات پیدا کرده :« اگر درصد تغییر داو جونز را در درصد تغییرات قیمت نفت ضرب کنی ، میزان تغییر قیمت طلا در دو روز آینده را بدست می آوری». به بیان دیگر، اگر قیمت سهام و نفت با همدیگر افت یا صعود کنند؛ قیمت طلای پس فردای آن روز افزایش خواهد یافت. نظریه او تا چندین هفته خوب کار می کرد، تا اینکه شروع کرد به سرمایه گذاری روی حدس خودش و دست آخر تمام سرمایه اش را به باد داد. او یک الگو پیدا کرده بوده، اما در حقیقت هیچ الگویی وجود نداشت.
در نتیجه؛ وقتی میخواهیم یک الگو را کشف کنیم، بیش از حد حساس ایم. کمی بدبینی به کار اضافه کن. اگر فکر می کنی الگویی را کشف کرده ای ، اول فرض کن کاملا اتفاقی بوده است. اگر فکر می کنی الگوی خیلی خوبی داری ، یک ریاضیدان پیدا کن و بگو از نظر آماری تحلیلش کند.

۴. اگر پنجاه میلیون نفر چیز احمقانه ای بگویند، آن چیز کماکان احمقانه است.

تایید اجتماعی
در مسیر یک کنسرت ، سر یک چهار راه با گروهی از آدم ها مواجه میشوی که همه به آسمان خیره شده اند. بدون اینکه فکر کنی ، تو هم به آسمان زل میزنی. چرا؟ تایید اجتماعی. وسط کنسرت، زمانی که تکنواز اوج هنرنمایی اش را به نمایش میگذارد ، یک نفر شروع به کف زدن میکند و ناگهان همه حضار با او همراه می شوند. تو هم همین طور. چرا؟ تایید اجتماعی
تایید اجتماعی، که گاهی سخت گیرانه از آن به عنوان غریزه ی جمع گرایی یاد میشود، تاکید دارد افراد وقتی مثل بقیه عمل می کنند که احساس می کنند رفتارشان درست است. به عبارت دیگر، هر چه تعداد بیشتری از مردم عقیده ی خاصی را دنبال کنند ، ما آن عقیده را بهتر (درست تر) می پنداریم. هر چه تعداد افرادی که رفتار خاصی را برزو میدهند بیشتر باشد ، این رفتار از سوی دیگران مناسب تر ارزیابی میشود. البته که این امر مضحک است.
تایید اجتماعی عامل اصلی ایجاد حباب و نگرانی در بازار بورس است.

۵. چرا باید گذشته را فراموش کنی؟

خطای هزینه ی هدر رفته
فیلم افتضاح بود. بعد از یک ساعت در گوش همسرم گفتم «پاشو برویم خانه». گفت «به هیچ وجه. قرار نیست سی دلارمان را دور بریزیم». با اعتراض گفتم « این توجیه درستی برای ماندن نیست. پول مان همین الان هم خرج شده . اینجا با خطای هزینه ی هدر رفته مواجه شده ایم؛ نوعی طرز فکر اشتباه.»
سرمایه گذاران اغلب قربانی خطای هزینه هدر رفته اند. بیشتر وقت ها، تصمیم های تجاری شان را بر اساس قیمت خرید میگیرند. آنها میگویند «پول بسیار زیادی به خاطر این سهم از دست داده ام، الان نمیتوانم بفروشمش» این استدلال غیر منطقی است. قیمت خرید نباید هیچ نقشی داشته باشد. مهم عملکرد آینده ی سهام خواهد بود. به شکل طعنه آمیزی، هرچه سهام ضرر بیشتری بدهد، سرمایه گذاران تمایل بیشتری برای نگه داشتنش دارند.

۶. نوشیدنی مجانی را قبول نکن

*** خرید کتاب هنر شفاف اندیشیدن رولف دوبلی ***

تقابل
ما تقابل را در تمام گونه هایی که غذایشان در معرض نوسانات شدید است، مشاهده می کنیم. فرض کن تو با شکار غذای خود را بدست می آوردی. یک روز خوش شانسی و گوزن شکار می کنی. احتمالا نمیتوانی تمامش را در یک روز بخوری و هنوز چند قرنی با با اختراع یخچال فاصله داریم. تصمیم میگیری این گوزن را با گروهی قسمت کنی و این بدان معناست که تو هم وقتی خوش شانس نباشی می توانی از غنیمت دیگران استفاده کنی. در واقع شکم دوستانت نقش یخچال را ایفا میکند. تقابل یکی از راهکارهای مفید برای بقا و گونه ای از مدیریت ریسک است.
اما تقابل یک جنبه زشت هم دارد؛ انتقام. خود انتقام؛ انتقام ایجاد می کند و خیلی زود تو را در یک چنگ تمام عیار قرار می دهد. مسیح توصیه می کرد ما باید این چرخه را با گذشت کردن از بین ببریم که کار بسیار مشکلی است.|
به همین صورت اگر کسی در فروشگاه به سراغت آمد تا از تو بخواهد یک نوشیدنی؛ یک تکه پنیر یا یک مشت زیتون را تست کنی، پیشنهادش را رد کن. این توصیه ی من است مگر اینکه دلت بخواهد پخجالت را پر کنی از چیزهایی که هیچ علاقه ای به آنها نداری.

٧. مراقب «موارد استثنا» باشی

خطای تایید(قسمت اول)

خطای تایید، ریشه در تمام تصورهای غلط ما دارد. تمایل به تفسیر اطلاعت جدید، به گونه ای است که با تئوری های موجود، باورها و اعتقادات ما هماهنگ باشد. به بیان دیگر، هر داده ی جدیدی را که با نظرهای کنونی ما تناقض داشته باشد فیلتر می کنیم (شواهد متضاد)، یک عادت خطرناک. «حقایق با نادیده گرفتن شدن از هستی ساقط نمی شوند». این را آلدوس هاکسلی، نویسنده، گفته بود. با این حال، ما دقیقا همین کار را می کنیم، همان طور که وارن بافت می گوید «آن چه بشر بهتر از هر کار دیگری انجام می دهد، تفسیر اطلاعات جدید به شیوه ای است که نتیجه گیری های قبلی دست نخورده باقی بماند.»


۸. جگر گوشه های خودت را بکش

خطای تایید(قسمت دوم)

در فصل قبل، با پدر همه ی خطاها آشنا شدیم: خطای تایید. ما مجبور می شویم راجع به دنیا، زندگی خودمان، سرمایه گذاری ها، اقتصاد، شغل مان و چیزهای دیگر باور به وجود بیاوریم. بیشتر اوقات با فرضيات سر و کار داریم و این ها هر چه میهم تر باشند خطای تایید قوی تر می شود. در زندگی خود، چه بر این باور باشی که مردم ذاتا خوب اند، چه معقد باشی مردم ذاتا بد اند؛ هر روز مدارکی را پیدا می کنی که نظر تو را تایید کند.

برای مبارزه با خطای تایید سعی کن باور های خودت را در مورد جهان بینی، سرمایه گذاری های ازدواج، سلامت، رژیم غذایی، و استراتژی شغلی) بنویسی و شروع کنی به پیدا کردن شواهد متناقض. خلاص شدن از شر عقایدی که مثل دوستان قدیمی آدم هستند سخت اما ضروری است.|

9. تسلیم مرجعیت نشو

خطای مرجعیت

جلد اول کتاب مقدس با ما توضیح می دهد، اگر از فرمان یک مرجعیت برجسته سرپیچی کنیم، چه اتفاقی می افتد: از بهشت بیرون انداخته می شویم. این همان چیزی است که مراجع کمتر مقدس نیز میخواهند باور کنیم: کارشناسان سیاسی، دانشمندان، پزشکان، مدیران اجرایی، اقتصاددانان، مشاوران و متخصصان بازار.

*** کتاب هنر شفاف اندیشیدن عادل فردوسی پور ***

مراجع مسئول همواره به دنبال جلب توجه اند و همیشه راهی پیدا می کنند تا وجهه ی خود را تقویت کنند. پزشکان و محققان روپوش سفید می پوشند. مدیران بانکی کت و شلوار و کروات به تن می کنند. پادشاهان تاج بر سر می گذارند. مرجعیت ها مانند مد لباس متغیرند و جامعه هم به همان میزان از شان تبعیت می کند.
و در نتیجه، هر وقت می خواهی تصمیم بگیری، با این فکر کن چه مراجعی ممکن است بر استدلال هایت اثر گذاشته باشد. وقتی به یکی از آنها در واقعیت برخوردی، تمام تلاشت را بکن که در برابرش مقاومت کنی.

۱۰. دوستان سوپر مدل خود را در خانه رها کن

اثر مقایسه ای

رابرات چالدینی، در کتاب خود، تاثیر، داستان دو برادر را نقل میکند که در دهه ی ۱۹۳۰ میلادی یک مغازه ی پوشاک را در آمریکا اداره می کردند. سید مسئول اصلی بخش فروش بود و هری مسئول بخش خیاطی. هر وقت سید متوجه مشتری می شد که در مقابل آیینه ایستاده و از لباسی خوشش آمده، یکباره شنیده جملات براش کمی سخت می شد. سید به برادرش میگفت «هری، قیمت این کت وشلوار چه قدر است؟ »هری از کنار میز برش خود نگاهی می کرد و با فریاد جواب می داد «قیمت آن کت وشلوار نخی زیبا ۴۲ دلار است». (این قیمت در آن زمان بیش از حد بالا بود)، سید وانمود می کرد که جواب را نشنیده؛ «چه قدر؟» هری دوباره فریاد می زد«۴۲ دلار». سید سپس به مشتری رو می کرد و میگفت «می گوید ۲۲ دلار». مشتری به سرعت پول را روی میز می گذاشت و با کت و شلوار از مغازه بیرون می رفت؛ قبل از آنکه سید بیچاره متوجه اشتباه خود بشود.
نظر نهایی با بمباران تبلیغاتی که سوپر مدل ها در آنها نقش آفرینی می کنند؛ حالا افراد زیبا را تا حدودی جذاب می بینیم. اگر به دنبال همسر هستی، هیچ گاه با دوستان سوپر مدلت بیرون نرو. بقیه مردم تو را کمتر از آن چه هستی جذاب می بینند. تنها برو یا حتا؛ بهتر از این دو دوست زشتت را با خودت ببر.

*** خرید کتاب هنر شفاف اندیشیدن با تخفیف ***

ادامه مطلبShow less
جزئیات محصول
44398

مشخصات

عنوان کتاب
هنر شفاف اندیشیدن
نویسنده
رولف دوبلی
مترجم
عادل فردوسی پور و دیگران
ناشر
چشمه
تعداد صفحات
325
وزن
304 گرم
زبان کتاب
فارسی
سال چاپ
1398
نوبت چاپ
87
قطع
رقعی
شابک
9782000450917
مشخصات تکمیلی
جنبه های روان شناسی،اشتباه ها،استدلال،شناخت،تصمیم گیری
دیدگاه کاربران(1)
رتبه‌بندی کلی
5
1 نظرات
کیفیت چاپ
(5)
توی خوندن این کتاب شک نکنین فوق العادست

افزودن نظر جدید

  • بسته بندی و ارسال:
  • محتوای کتاب:
  • کیفیت ترجمه:
  • کیفیت چاپ:
این کالا را با استفاده از کلمات کوتاه و ساده توضیح دهید.
برچسب های محصول
محصولات مرتبط
کتاب ارتباط بدون خشونت ترجمه کامران رحیمیان کتاب ارتباط بدون خشونت ترجمه کامران رحیمیان
پیشنهاد ویژه محدود
اختران
45,600 تومان 48,000 تومان
‎−5%
کتاب ارتباط بدون خشونت زبان زندگی نوشته ی مارشال روزنبرگ توسط کامران رحیمیان ترجمه و به کوشش نشر اختران چاپ و منتشر شده است. ارتباط بدون خشونت در واقع روشی تعاملی است که تبادل اطلاعات و حل صلح آمیز اختلافات...
خرید کتاب عبارت پنجم جو ویتالی قیمت با تخفیف و خلاصه معرفی کتاب خرید کتاب عبارت پنجم جو ویتالی قیمت با تخفیف و خلاصه معرفی کتاب
پیشنهاد ویژه محدود
ذهن آویز
36,100 تومان 38,000 تومان
‎−5%
کتاب عبارت پنجم (ذکر پنجم پاکسازی هواوپونوپونو) اثری دیگری است از جو ویتالی نویسنده ی کتاب محبوب و پرفروش «محدودیت صفر» که در واقع ادامه ی همان کتاب محسوب می شود. کتاب عبارت پنجم توسط خانم ویدا کرمی با...
رسالت روح (چگونه به نور درون خود دست یابیم) رسالت روح (چگونه به نور درون خود دست یابیم)
پیشنهاد ویژه محدود
بهار سبز
38,700 تومان 43,000 تومان
‎−10%
کتاب رسالت روح (چگونه به نور درون خود دست یابیم) اثر کیم روسو توسط خانم ویدا کرمی ترجمه و به کوشش انتشارات بهار سبز چاپ و منتشر شده است. شاید شما هم مانند بسیاری از افرادی که روی این کره ی خاکی زندگی می کنند، از...
هر روز پنج شنبه است (چگونه می توان 7 روز هفته را شاد بود؟) هر روز پنج شنبه است (چگونه می توان 7 روز هفته را شاد بود؟)
پیشنهاد ویژه محدود
الماس پارسیان
94,050 تومان 99,000 تومان
‎−5%
کتاب هر روز پنج شنبه است (چگونه می توان 7 روز هفته را شاد بود؟) نوشته ی جول اوستین توسط فریبا بردبار ترجمه و به کوشش انتشارات الماس پارسیان چاپ و منتشر شده است. هدف من از نوشتن کتاب هر روز پنج شنبه است این است که به...
خرید کتاب ارتباط موثر به زبان آدمیزاد قیمت با تخفیف و خلاصه خرید کتاب ارتباط موثر به زبان آدمیزاد قیمت با تخفیف و خلاصه
پیشنهاد ویژه محدود
هیرمند
56,050 تومان 59,000 تومان
‎−5%
کتاب ارتباط موثر به زبان آدمیزاد اثر مارتی برونستاین توسط نرگس یزدی ترجمه و به کوشش انتشارات هیرمند چاپ و منتشر شده است. کتاب ارتباط مؤثر به زبان آدمیزاد به شما می آموزد چگونه در محیط کار، منظور خود را بیان...
خرید کتاب اکنون میتوانم به وضوح ببینم وین دایر قیمت با تخفیف خرید کتاب اکنون میتوانم به وضوح ببینم وین دایر قیمت با تخفیف
پیشنهاد ویژه محدود
پردیس آباریس
90,250 تومان 95,000 تومان
‎−5%
کتاب اکنون می توانم به وضوح ببینم نوشته وین دایر پس از سال ها انتظار از طرف هواداران و خوانندگان کتاب های دکتر وین دایر برای نوشتن کتابی از خاطرات و زندگی نامه ایشان، در نهایت به چاپ رسید و با کوشش روزبه ملک زاده و...
خرید کتاب معجزه گر خاموش اثر رضا حیات الغیب قیمت با تخفیف و خلاصه خرید کتاب معجزه گر خاموش اثر رضا حیات الغیب قیمت با تخفیف و خلاصه
پیشنهاد ویژه محدود
سخنوران
141,550 تومان 149,000 تومان
‎−5%
کتاب معجزه گر خاموش نوشته ی سید رضا حیات الغیب به کوشش انتشارات سخنوران چاپ و منتشر شده است.  بيشتر ما از جهانی به جهانی دیگر شبیه آن رفتیم و از یاد بردیم از کجا آمده ایم و اهمیتی هم ندادیم چه جهانی را در پیش...
خرید کتاب 365 گام تا موفقیت تغییراتی کوچک برای تفاوت های بزرگ با تخفیف خرید کتاب 365 گام تا موفقیت تغییراتی کوچک برای تفاوت های بزرگ با تخفیف
پیشنهاد ویژه محدود
پل
52,250 تومان 55,000 تومان
‎−5%
کتاب 365 گام تا موفقیت (تغییراتی کوچک برای تفاوت های بزرگ) نوشته ی آنتونی رابینز توسط محمدجواد شافعی مقدم ترجمه و به کوشش انتشارات پل چاپ و منتشر شده است. کتاب 365 گام تا موفقیت بر اساس بهترین ابزار،...

فهرست

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم