جوجو مویز کیست

جوجو مویز کیست

جوجو مویز ، متولد 4 اوت‌ سال 1969 در لندن روزنامه نگاری انگلیسی است که از سال 2002 به نوشتن رمان های عاشقانه مشغول است. او تنها یکی از چند نویسنده ای است که دو بار برنده بهترین جایزه سال رمان عاشقانه، توسط انجمن نویسندگان گردیده و آثارش به یازده زبان مختلف دنیا ترجمه شده است.

جوجو مویز در سال 1969 متولد و در لندن بزرگ شد. پس از اشتغال در حرفه های متنوعی از قبیل راننده مینی کب (اتومبیل کوچک مخصوص تاکسی)، تایپیست بریل برای افراد نابینا در NatWest و نویسنده بروشور برای کلاب 18-30، او در Royal Holloway و کالج Bedfordd در دانشگاه لندن تحصیل کرد. در سال 1992، جوجو مویز موفق شد بورس تحصیلی که توسط روزنامه Independnet تأمین مالی می شد را دریافت کند تا در دوره ی تحصیلات تکمیلی روزنامه نگاری در دانشگاه City در لندن شرکت کند. غیر از سال 1994 که در هنگ کنگ برای روزنامه ی Sunday Morning Post کار می کرد، به مدت 10 سال در روزنامه ی Independnet متصدی اموری مانند معاون سردبیر اخبار و خبرنگار بخش هنر و رسانه بود.

او از سال 2002، زمانی که اولین کتابش سرپناه بارانی (Sheltering Rain) منتشر شد، بطور تمام وقت به عنوان رمان نویس فعالیت می کرد. جوجو مویز دو بار برنده ی جایزه ی سال انجمن نویسندگان رمان های عاشقانه شد یکبار در سال 2011 برای رمان آخرین نامه به معشوق و یکبار در سال 2003 برای رمان میوه ی خارجی. کشتی نوعروسان (the ship of brides) و خلیج نقره ای ( Silver Bay ) در سال 2005 و 2007 برای جایزه RNA انتخاب شدند . در سال 2007، رمان خلیج نقره ای برای مراسم افتتاحیه جایزه Good Housekeeping هم انتخاب شد. رمانی که در سال 2012 نوشت، من پیش از تو، کاندید کتاب سال برای دریافت جوایز Galaxy book بریتانیا شد. در ژوئن 2016، بر اساس این رمان فیلمی هم ساخته و اکران شد.

جوجو مویز هم اکنون در مزرعه ای در Saffron Walden, essex ، در کنار همسرش، چارلز آرتور روزنامه نگار و سه فرزندش زندگی می کند.

نوشته شده در 1398-03-06 توسط معرفی کتاب و نویسندگان... 0 219

از اینکه در جهت اهدای آگاهی به دیگران تلاش می کنید سپاسگزاریم!پاسخ دهید