لئو تولستوی کیست و اهل کجاست

نوشته شده در تاریخ2019-05-30 توسط 2183
دوست داشتن0

لئو تولستوی : زمانی که بخواهید وصیت نامه بنویسید متوجه خواهید شد تنها کسی که از دارییتان سهمی ندارد خودتان هستید پس تا می توانید از زندگیتان لذت ببرید

زندگی نامه لئو تولستوی

لئو تولستوی یکی از برجسته ترین نویسندگان جهان است که با رمان های حماسی خود جنگ و صلح و آنا کارنینا به شهرت رسید.

در اواخر زندگی، لئو تولستوی به طور روزافزونی به واسطه دسته ای از کمونیست های آنارشیست به نگرش صلح طلبانه مسیحیت علاقه مند شد. آشنایی او با صلح طلبی و عدم خشونت تاثیر شگرفی بر دیگران گذاشت از جمله مهاتما گاندی و مارتین لوتر کینگ.

قهرمان داستان من که او را با تمام وجود دوست دارم و تلاش کرده ام همه زیبایی او را به تصویر بکشم و زیباست و زیبا خواهد ماند حقیقت است. (از سخنان لئو تولستوی)

مختصری از زندگی نامه لئو تولستوی

لئو تولستوی در سال 1828 در خانواده ای مذهبی که با قدرتمندترین خانواده های روس ارتباطاتی داشتند به دنیا آمد. او پسرعموی چهارم الکساندر پوشکین بود.

در کودکی، او در درس خواندن مشکل داشت و زندگی را با بدهی های سنگین ناشی از قمار به پایان برد. به دلیل زندگی پوچ و بدون هدف، داوطلب خدمت در ارتش روسیه شد. با این حال، تجربیات او به عنوان سرباز باعث شد در اواخر زندگی صلح طلب باشد. او مشاهدات خود از میدان جنگ را در قصه های سو استوپول به تصویر کشیده و این اثر او را به یکی از نویسندگان پیشروی روسیه تبدیل نمود و حتی توجه تزار عصر خود را نیز برانگیخت. بعدها، با نگاهی به آن سال ها، در کتاب اعترافات، لئو تولستوی افسوس سال هایی را می خورد که به بیهودگی تلف شده است.

نمی توانم بدون ترس و دل شکستگی از آن سال ها یاد کنم. من مردم را در جنگ کشتم و افراد را با هدف کشتن آن ها به دوئل فراخواندم و ورق های خودم را باختم. میوه های رنجم را از بین بردم و به نیستی کشاندم. من فاسد و خیانتکار بودم. دروغ گفتم، دزدی کردم و هر نوع بی بندوباری، مستی، خشونت و قتل را مرتکب شدم، کار خلافی نبود که من انجام نداده باشم. پس تنها ده سال زندگی کرده ام. (لئو تولستوی)

لئو تولستوی علاقه زیادی به درک بالایی از حقیقت زندگی داشت. او سفرهای زیادی به اروپا کرد و هر روز از مادی گرایی بورژوای اروپا بیشتر دلزده می شد. او می توانست با کسانی که با او مخالف بودند مجادله نماید از جمله ایوان تورگنیف که بزرگ ترین نویسنده دوران خود شناخته می شد. هم چنین علاقه زیادی به روستاییان، فقرا و افراد پایین دست جامعه داشت. او برای کمک به آن ها از زندگی خود دست کشید.

در 1862، او با سوفیا آندریوینا برس که 16 سال از خودش کوچک تر بود ازدواج کرد. این ازدواج میزانی از ثبات را برای او به همراه داشت که تولستوی حماسه جنگ و صلح و آنا کارنینا را بر پایه این ثبات نوشت.

کتاب جنگ و صلح چشم انداز نفس گیری دارد و درون مایه ای از واقع گرایی و حس تاریخ را در خود جای داده است. برخی شخصیت ها افراد واقعی بودند و دیگران ساخته ذهن خود او. رمان جنگ و صلح روایت دو خانواده است که در بحبوحه جنگ با ناپلئون با یکدیگر اختلاف داشتند. تولستوی هرگز این اثر را یک رمان ندید بلکه آن را حماسه تلقی می کرد. در میان درون مایه های مختلف، این کتاب نشان دهنده لزوم زندگی کردن به بهترین شکل و در هر شرایطی است.

از هر لحظه برای شادی، دوست داشتن و دوست داشته شدن بهره بگیرید. این تنها واقعیت زندگی است و بقیه آن احمقانه است. این چیزی است که همه ما بدان علاقه داریم. جملات لئو تولستوی از کتاب جنگ و صلح

پس از نوشتن جنگ و صلح و آنا کارنینا، نگرش مذهبی و فلسفی لئو تولستوی تغییر کرد و تحت تاثیر بوداییسم و موعظه های مسیح، او فلسفه صلح طلبانه و آنارشیست خود را مطرح کرد. او از نافرمانی مدنی برای بهبود رفاه افراد محروم دفاع کرد و نظرات خود را در کتابهای سلطنت بهشت درون شماست و اعترافات آورده است.

تنها معنای زندگی خدمت به انسانیت با کمک به تاسیس سلطنت خداست که تنها با درک و گسترش حقیقت توسط هر انسانی محقق می گردد. جملات لئو تولستوی از کتاب سلطنت بهشت درون شماست

فلسفه او کم کم مریدانی پیدا کرد و کمپین های آرمانگرای تولستوی شکل گرفتند. او ارتباط خود با کلیسای ارتدوکس را نیز قطع کرد اما سابقه او به عنوان نویسنده و متفکری منحصر به فرد در کل جهان افزایش یافت. او به جایگاه برترین نویسنده جهان رسید.

در اواخر زندگی، ارتباطات نزدیکی با مهاتما گاندی جوان برقرار کرد. گاندی تحت تاثیر باور لئو تولستوی به مبارزات بدون خشونت، گیاهخواری و مسیحیت آنارشیست قرار گرفته بود.

این مقاله به مرور آپدیت خواهد شد...

لطفا با ارسال نظراتتون مارو در ارتقا مقالات یاری بفرمایید.

محصولات مرتبط
نیلوفر
کتاب جنگ و صلح رمان مشهور نویسنده روس «لئو تولستوی» در سال 1869 میلادی نوشته شده است این رمان از جمله بزرگترین آثار ادبیات روس و از مهم ترین رمان های جهان محسوب می شود این کتاب به همت سروش...
گوتنبرگ
کتاب آناکارنینا اثر نویسنده شهیر روس لئو تولستوی از بهترین های ادبیات جهان است. در این که هم زمان فضای روسیه را نیز به تصویر می کشد نویسنده دو داستان عاشقانه را به موازات هم پیش می برد که سرانجام وصال آنها به دو شاخه...
نوشته‌های مرتبط

بیوگرافی جو ویتالی

توسطتیم تولید محتوا 14864 2019-06-15
ادامه مطلب

فئودور داستایوفسکی کیست ؟

توسطتیم تولید محتوا 5399 2019-06-13
ادامه مطلب

جوجو مویز کیست

توسطتیم تولید محتوا 833 2019-05-27
ادامه مطلب

بیوگرافی اکهارت تله

توسطتیم تولید محتوا 3549 2019-05-06
ادامه مطلب
1 نظر
  • می********

    می******** 2020-04-16

    مقاله ی بسیار کامل و مفیدی بود لطفا کتابهای بیشتری از لئف تولستوی معرفی کنید.
ارسال نظر
پاسخ دهید
لطفا برای ارسال نظر وارد شوید.

فهرست

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم