شارلوت برونته

شارلوت برونته فروشگاه اینترنتی کتاب بوکالا

شارلوت برونته در خانواده ای فقیر، اما باسواد به دنیا آمد. همراه خواهرها و برادرش در شهری دورافتاده، در هاورث در یورکشایر انگلستان زندگی می کرد. پدرش دستیار کشیش بود. پنج ساله بود که مادرش مرد و خاله ای نالایق و بی احساس مسئولیت مراقبت از او و خواهرهایش را برعهده گرفت. بچه ها در تنهایی و سختی بزرگ شدند، اما باهوش و اهل فکر و مطالعه بودند. خواهرها و برادرشان با ذکاوت و خلاقیت استثنایی، دنیای کسالت بارشان را به جنب وجوش درآوردند. آنها با نقاشی، نوشتن نمایشنامه و داستان، شعرهای طولانی و خیال پردازی به زندگی شان روح دمیدند. ساختن دنیای خیالی انگریا و گاندل از معروفترین خلاقیت هایشان بود. (بعضی از این داستانها بعدها با نام افسانه های انگریا چاپ شدند) خواهرها خانواده ی ادبی مشهوری از کار درآمدند. استعداد شارلوت برونته از خیلی جهات مثل خواهرانش آن (نویسنده ی مستأجر عمارت ویلدفل) و امیلی (نویسنده ی رمان تکان دهنده ی بلندی های بادگیر) بود.

برونته جین ایر را در خلوت و انزوای هاورث نوشت؛ زمانی که مجبور بود بیشتر وقتش را در خانه بگذراند. می نوشت چون فقط با نوشتن بود که می توانست بر غمها و سختی های زندگی اش غلبه کند. او از دیگر خواهرانش پرکارتر بود و بیشتر از آنها هم عمر کرد. او دو رمان مهم دیگر به نام های ویلت و پروفسور نوشت. تنهایی و انزوا باعث شد کتابهایش ویژگی خاصی داشته باشند؛ آثار شارلوت برونته ادبی و سرشار از اشاره های فضل فروشانه به کتاب مقدس و نمادهای اسطوره شناسی است. با این حال، تجربه های محدودی که بیرون از هاورث به دست آورد نیز به طرز ماندگاری در رمان هایش ثبت شدند. او هم مثل جين معلم سرخانه بود. ويلت و پروفسور نیز برگرفته از تجربه هایش در بروکسل هستند؛ او دو سال در بروکسل تحصیل کرد و همان جا مشغول تدریس شد. (۱۸۴۲-۱۸۴۴)

زندگی شارلوت پر از رنج و سختی بود. هیچ کدام از خواهرهای بااستعداد شارلوت آن قدر زنده نماندند که آثار زیادی خلق کنند. قبل از آنکه شارلوت سی و سه ساله شود خواهرها و برادرش یکی پس از دیگری در اثر بیماری های سل و ذات الریه مردند. از آن خانواده ی هشت نفره جز او و پدرش کسی باقی نمانده بود. محال است با خواندن ماجرای غم انگیز مرگ هلن برنز در آغوش جوان و ظریف جین در مدرسه ی لووود، به یاد مرگ غم انگیز و غریبانه ی خواهران برونته در خانه ی تنگ و تاریکشان در خلنگ زار نیفتیم. شارلوت بیش از سی و هشت سال زندگی نکرد. پیش از آنکه برای ازدواج به دستیار پدرش جواب مثبت بدهد تمام خواستگارهایش را رد کرده بود. شاید آرتر بل نیکلز تنها کسی بود که توانست او را از تنها زندگی کردن با پدرش در هاورث نجات دهد.
رمان های برونته ها برگرفته از سختیها و محدودیت های زندگی خودشان است. نثر زیبا و توصیف های جاندارشان باعث می شود بتوانیم خانه شان را در خلنگ زار دورافتاده، اما زیبا تصور کنیم.

شارلوت برونته یکسال بعد از ازدواج، در 31 مارس 1857، از دنیا رفت. علت مرگش احتمالا مشکلات مربوط به ماههای اول بارداریش بود.


آثار شارلوت برونته