ویکتور هوگو

ویکتور هوگو نویسندگان معروف جهان-فروشگاه اینترنتی کتاب بوکالا

نام: ویکتور هوگو

زادروز: 26 فوریه ی 1802

درگذشت: 23 می 1885

ملیت: فرانسوی

آثار: بینوایان، گوژپشت نتردام، روح انسان، نغمات شفق، شرقی ها، کارگران دریا، مردی که می خندد، نود و سه

ویکتور هوگو، شاعر، نمایش نامه و رمان نویس فرانسوی، در ۲۶ فوریه ی ۱۸۰۲ میلادی در بزانسون فرانسه به دنیا آمد. پدرش سرلشگر ارتش ناپلئون بناپارت بود و به همین دلیل همواره با خانواده اش از جایی به جای دیگر می رفت.
ویکتور ده سال اول عمرش را در ایتالیا و فرانسه گذراند. ده ساله بود که مادرش از پدرش طلاق گرفت و با ویکتور و دو پسر دیگرش، در پاریس ساکن شد. هنگامی که هوگو تحصیلات ابتدایی اش را به پایان رساند، مادرش دوست داشت او در رشته ی حقوق تحصیل کند، اما ویکتور علاقه ای به وکالت نداشت و می خواست نویسنده و شاعر شود.

پانزده ساله بود که اشعارش مورد توجه اعضای فرهنگستان فرانسه قرار گرفت. در هفده سالگی دو جایزه از اداره ی آموزش و پرورش تولوز فرانسه دریافت کرد و در همین سال با برادرانش مجله ای ادبی منتشر کرد که این کار تا سه سال ادامه داشت. و باز در همین سال قصد داشت با دختر جوانی به نام إيل فوشه ازدواج کند که مادرش مانع ازدواج آن ها شد.
نوزده ساله بود که مادرش درگذشت و یک سال بعد، هوگو نخستین مجموعه ی اشعارش را منتشر کرد. این مجموعه مورد پسند لویی شانزدهم، پادشاه وقت فرانسه قرار گرفت و برای هوگو هزار و دویست فرانک مقرژی سالیانه برقرار کرد. به همین جهت هوگو در این سال توانست با ادل ازدواج کند و ثمره ی ازدواج شان پنج فرزند بود که یکی از آن ها درگذشت.

مدتی بعد، نویسندگان مجله ای را که منتشر می کرد گرد هم آورد و جلسه هایی در خانه ی خود ترتیب داد و کم کم رهبری گروهی از ادبای جوان فرانسه را بر عهده گرفت و مکتب رمانتیسم را پایه گذاری کرد.
در بیست و پنج سالگی، اولین نمایش نامه ی خود به نام کرامول را نوشت و در سال ۱۸۲۹، رمان واپسین روز یک محکوم را منتشر کرد که حمله ای بود عليه مجازات اعدام در فرانسه. سه سال بعد هم رمان نوتردام پاریس (مشهور به گوژ پشت نوتردام) را به چاپ رساند.
در سال ۱۸۴۱ عضو فرهنگستان فرانسه شد و چهار سال بعد به نمایندگی مجلس عالی قانونگذاری فرانسه برگزیده شد. دو سال بعد، دخترش لئوپولدین و دامادش با قایقی در رود سن غرق شدند و این حادثه تأثیر بسیار بدی بر روحیه ی او گذاشت. از این پس هوگو به فعالیت های سیاسی و اجتماعی روی آورد و از سلطنت لویی فیلیپ حمایت کرد، اما وقتی در سال ۱۸۴۸ نظام سلطنتی در فرانسه سقوط کرد، طرفدار جمهوری شد و به نمایندگی مجلس فرانسه برگزیده شد. در مجلس به شدت از تحصیلات همگانی، لغو بردگی، لغو مجازات اعدام و فقر زدایی دفاع کرد. به علاوه با انتشار مقاله هایی شور انگیز، راه را برای به قدرت رسیدن لویی ناپلئون هموار کرد، اما وقتی لویی ناپلئون در سال ۱۸۴۸ رئیس جمهور شد، مقامی به او واگذار نکرد و به همین جهت هوگو بسیار عصبانی شد.
چند سال بعد، وقتی ناپلئون کودتا کرد و قدرت را به چنگ آورد، هوگو در مجلس به مخالفت با وی پرداخت، اما بعدها از ترس دستگیری، با لباس کارگران به بروکسل و از آن جا به جزیره ی ژرسه و بعد هم به جزیره ی گرنزه رفت و ۱۸ سال در تبعید ماند.

در حقیقت هوگو چهار رمان بعدی اش: بینوایان ( ۱۸۶۲ )، کارگران دریا ( ۱۸۶۶ )، مردی که می خندد ( ۱۸۶۹ ) و نود و سه ( ۱۸۷۰ ) را در همین دوران نوشت.

وقتی هوگو پس از تبعیدی طولانی به فرانسه بازگشت، فرانسویان با شور و شوق از او استقبال کردند و چندی بعد، او را به عنوان نماینده به مجلس ملی فرانسه فرستادند. در این دوران هوگو در اوج شهرت بود. فرانسویان نبوغ هنری، تأثیر بی مانند او بر ادبیات و مبارزه ی او برای آزادی مردم و هنر را می ستودند و هنگامی که در ۲۳ مه ۱۸۸۵ چشم از جهان فرو بست، او را همان گونه که آرزو داشت، در نعش کش فقرا تشییع کردند و هم چون قهرمانی ملی به خاک سپردند. از هوگو تقریبا پنجاه اثر به یادگار مانده است که از آن میان رمان هایی که نشانگر انسان دوستی و علاقه ی او به زحمت کشان و فقراست، جایگاه ویژه ای در میان آثارش دارند. اما بی شک مشهورترین اثر و در حقیقت شاهکار او، رمان بینوایان است.

آثار ویکتور هوگو

  • بینوایان
  • گوژپست نتردام
  • روح انسان
  • نغمات شفق
  • شرقی ها
  • کارگران دریا
  • مردی که می خندد
  • نود و سه