ژوزه ساراماگو

ژوزه ساراماگو فروشگاه اینترنتی کتاب بوکالا

ژوزه ساراماگو  برنده جایزه نوبل ادبیات سال 1998 متولد 16 نوامبر 1962 و درگذشت 18 ژوئن 2010 نویسنده پرتغالی نامداری است که در سال 1969 به حزب کمونیست پرتغال پیوست ولی هیچگاه ادبیات را به خدمت سیاست و ایدئولوژی در نیاورد.

ساراماگو در دهکده‌ای کوچک در لیسبون پایتخت پرتغال به دنیا آمد و دو سال بعد با خانواده به لیسبون رفت و تحصیلات دبیرستانی خود را ناتمام گذاشت و به شغل‌های مختلفی پرداخت و پس از مدتی نیز به مترجمی و نویسندگی در روزنامه ارگان مشغول گردید. او اولین رمان خود به نام کشورگناه را در سال ۱۹۴۷ به چاپ رسانید ولی ناکامی او برای کسب رضایت ناشر برای چاپ کتاب دومش باعث شد نوشتن رمان را کنار بگذارد، تا این که با انتشار کتاب بالتازار و بلموندا در سال ۱۹۸۲ و ترجمه آن به انگلیسی در ۱۹۸۸ به شهرت رسید، رمانی تاریخی که به زوال دربار پرتغال در قرن شانزدهم می‌پرداخت.

از ویژگی های بارز سبک ادبی او می توان به استفاده از جملات بسیار طولانی اشاره کرد که گاه زمان نیز در این جملات تغییر می کند. منتقدان ادبی او را پیرو سبک رئالیسم جادویی دانسته ولی او خود را پیرو سبک ادبیات اروپایی می دانست. ساراماگو در داستان‌ های خود از جملات کنایه آمیزی استفاده می‌کند که ذهن خواننده را به واقعیت های جامعه سوق می دهد کنایه‌ های ساراماگو عمدتا مقدسات مذهبی، حکومت های خودکامه و مشکلات اجتماعی است.

از این نویسنده شهیر کتاب های زیادی چاپ شده است که متاسفانه تعداد کمی از آنها به فارسی ترجمه شده است.


آثار ژوزه ساراماگو

  • کوری
  • مبانی نقاشی و خطاطی
  • سال مرگ ریکاردو ریس
  • انجیل به روایت عیسی مسیح
  • وقفه در مرگ